Materiał Partnera

Czy warto wszczepić implanty zębów?

Czy warto wszczepić implanty zębów?

Implanty nie należą do najtańszych rozwiązań mających na celu uzupełnienie ubytków, dlatego wiele osób najpierw woli rozważyć wszystkie wady i zalety tego rozwiązania. Nie da się jednak ukryć, że większość jest zadowolona i z pewnością poleciłaby wszczepienie implantów innych. Jakie są największe plusy tego rozwiązania i na czym dokładnie polega zabieg? 

Jak wszczepia się implanty?

Wszczepy implantów wykonane są z tytanu, a ich wielkość jest identyczna, jak naturalny korzeń, dlatego nie ma negatywnego wpływu na resztę uzębienia i można bez problemu zakładać kilka implantów obok siebie, jak i pomiędzy zębami. Pierwszym etapem jest stworzenie otworu, a następnie umieszczenie wszczepu w dziąśle, dlatego przed rozpoczęciem zabiegu należy wykonać zdjęcie RTG. Stosuje się dwa rodzaje znieczulenia. W zależności od okoliczności może być miejscowe lub ogólne. Chirurg upewnia się, czy implant jest umieszczony stabilnie, a następnie zszywa ranę. Sztuczny korzeń stopniowo zrasta się z kością, co może trwać od 3 do 6 miesięcy. Po wkręceniu śruby gojącej następuje regeneracja błony śluzowej i dopiero po tym czasie (około 14 dni od zabiegu) można pobrać wycisk i zamocować sztuczny ząb. Profesjonalną implantologią zajmuje się między innymi gabinet stomatologiczny Maxdent, który znajduje się we Wrocławiu. 

Kiedy polecane są implanty? 

Zastosowanie implantów jest polecane w różnych przypadkach i może odbywać się na kilka sposobów: 

  • uzupełnienie pojedynczego ubytku jednym implantem; 

  • uzupełnienie znacznego braku w uzębieniu mostem osadzonym na implantach; 

  • leczenie całkowitego bezzębia, wynikającego z wieku, choroby lub braku odpowiedniej higieny. 

Największą zaletą implantów jest ich uniwersalność. Mogą być stosowane w niemal każdym przypadku. Pojedyncze implanty stosuje się często u osób młodych, które straciły zęby np. w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Nawet wszczepienie kilku implantów nie narusza pozostałych zębów, dlatego jest to całkowicie bezpieczne. W przypadku całkowitego braku uzębienia można wszczepić kilka implantów, a następnie osadzić na nich mosty. To doskonała alternatywa dla całkowitej protezy, która nie należy do najwygodniejszych rozwiązań. 

Higiena jamy ustnej

Niektórzy twierdzą, że osoby, które zdecydowały się na implanty oraz inne uzupełnienia protetyczne, nie muszą dbać o zęby tak samo, jak wcześniej. Prawdą jest, że sztuczne implanty nie są atakowane przez próchnicę, jednak niewłaściwa higiena jamy ustnej może prowadzić pojawienia się nieświeżego oddechu, a nawet poważnych stanów zapalnych dziąseł. Nawet osoby, które nie posiadają żadnego prawdziwego zęba, powinny regularnie czyścić uzupełnienia protetyczne i płukać jamę ustną specjalnymi preparatami antybakteryjnymi. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz