Artykuł sponsorowany

Czy warto ukończyć liceum dla dorosłych?

Czy warto ukończyć liceum dla dorosłych?

Kiedy myślimy o maturzystach, oczyma wyobraźni widzimy osoby pomiędzy 18 a 20 rokiem życia. Czasem ktoś poszedł do szkoły wcześniej, czasem musiał powtarzać klasę, jednak generalnie osoby, które kończą liceum, to bardzo młodzi ludzie. Jednak nie zawsze musi tak być. Maturę można zdawać także w późniejszym wieku, a taką możliwość daje liceum dla dorosłych.

Daj sobie szansę

W życiu różnie się układa, często nie tak, jak o tym marzyliśmy. Osoby „po przejściach”, czyli te z większym doświadczeniem wiedzą, że nie ma sensu potępianie siebie jak i innych za to, co było kiedyś. Dużo lepszą postawą jest zastanowienie się nad tym, co TERAZ mogę zrobić ze swoim życiem? Co służyłoby mnie samemu, a także mojej rodzinie? Co da szersze perspektywy i zapewni lepszą przyszłość?

Dobrym rozwiązaniem jest zadbanie o własną edukację. Jeżeli z tysiąca różnych powodów zaczęliśmy, ale nie skończyliśmy liceum, można to nadrobić. A może zawsze chcieliśmy pójść do liceum, jednak nasze otoczenie nie udzieliło nam wystarczającego wsparcia w tym względzie? Gdy dojrzeliśmy, sami możemy podjąć decyzję o wyborze dalszej ścieżki kształcenia.

Liceum dla dorosłych, które prowadzimy, nazywamy „szkołą mądrej akceptacji” – mówi ekspertka z Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 1 w Warszawie. – Staramy się przygotować absolwentów do samodzielności w dalszym życiu, zarówno pod względem wiedzy merytorycznej jak i umiejętności prospołecznych. Cieszymy się, gdy widzimy, jak stają się ludźmi, którzy potrafią zaangażować się i działać na rzecz innych, a jednocześnie stawiają zdrowe granice i są asertywni. Wspieramy ich pasje, które wyzwalają wiele pozytywnej energii, tak bardzo potrzebnej do życia.

Zalety rozwiązania

Jakie udogodnienia związane są z nauką w liceum dla dorosłych?

  • nauka trwa 3 lub 4 lata,
  • zajęcia odbywają się w trybie stacjonarnym lub zaocznym,
  • tryb zajęć umożliwia pogodzenie ich z obowiązkami domowymi oraz z wykonywaną pracą.

Decyzję o dalszym kształceniu warto podjąć z powodów praktycznych, związanych z rynkiem pracy. Zyskuje się wówczas:

  • szanse na zdobycie wiedzy i podniesienie kwalifikacji zawodowych,
  • możliwość dalszego kształcenia, także pójścia na studia,
  • możliwość otrzymania lepszej pracy,
  • zmianę statusu zawodowego.

Jednak decyzja o nauce w liceum dla dorosłych ma również wartość związaną z życiem wewnętrznym konkretnej osoby, jest wyrazem dobrze pojętej troski o siebie. Daje bowiem możliwość:

  • spełnienia własnych marzeń i zdrowych ambicji,
  • podniesienia poczucia własnej wartości.

Kształcenie odpowiedzialności

Placówki prowadzące liceum dla dorosłych, zwykle oferują możliwość dalszej nauki, np. w szkołach policealnych, albo proponują innego rodzaju ścieżki kształcenia, np. kursy zawodowe, czy szkoły ponadgimnazjalne. Każdy, kto chce, może w nich znaleźć taką formę kształcenia, która odpowiada jego potrzebom i sytuacji życiowej.

Kadra w tego typu placówkach prezentuje wysoki poziom przygotowania merytorycznego, a także coś więcej: są to nauczyciele zaangażowani w proces wychowawczy, dążą do tego, aby absolwenci mogli odnaleźć się jak najlepiej zarówno na rynku pracy jak i w życiu osobistym.

Jednak do sukcesu pedagogicznego dochodzi wówczas, gdy odpowiedzialność nauczycieli spotyka się z odpowiedzialnością uczniów, także tych w pełni dorosłych. Pod tym względem liceum zaoczne może okazać się uprzywilejowanym miejscem do nauki, gdyż uczniowie nie idą tam zobligowani przez kogoś innego, lecz dlatego, że sami podjęli taką decyzję. Wymaga to od nich wielu wyrzeczeń, nie jest przecież łatwo pogodzić obowiązki rodzinne i zawodowe z nauką. Z tej racji, atmosfera w placówkach edukacyjnych dla dorosłych potrafi być naprawdę dobra i sprzyja odpowiedzialnemu podejściu do życia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz