Czy warto skorzystać z usług trenera personalnego?

Czy warto skorzystać z usług trenera personalnego?

Zmotywuje, nauczy poprawnego wykonywania ćwiczeń i zaplanuje cały plan treningowy – trener personalny to świetne rozwiązanie, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem lub chcesz osiągnąć zamierzony cel w określonym czasie. Zastanawiasz się, czy warto skorzystać z jego usług? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, czy i kiedy warto ćwiczyć z trenerem a także na co zwrócić uwagę podczas spotkań.

Strony www Strony www

Kiedy zdecydować się na trenera personalnego?

Trener personalny to osoba, która nie tylko zmotywuje cię do ćwiczeń, ale przede wszystkim – zaplanuje dopasowany do twoich potrzeb i oczekiwań plan treningowy i pokaże ci, jak poprawnie wykonywać wszystkie ćwiczenia. Warto skorzystać z jego usług, jeśli:

  • chcesz schudnąć i poprawić swoją sylwetkę,
  • zbudować sprawność fizyczną,
  • przygotować się do ważnych zawodów,
  • poprawić świadomość ciała, koordynację ruchową, wytrzymałość,
  • masz problemy hormonalne, które utrudniają ci samodzielnie ustalenie treningów,
  • jesteś w ciąży, ale nadal chciałabyś być aktywna.

Podejmując współpracę z trenerem, nie kieruj się modą na korzystanie z treningów personalnych. W tej kwestii warto wiedzieć, czego oczekujesz od takiej osoby. Musisz być też przygotowany na czasami trudną i ciężką współpracę, ale także pracę własną, obejmującą zmianę stylu życia, odżywiania itd. Pamiętaj – jeśli chcesz osiągnąć cel – same treningi nie wystarczą.

Trener personalny – to dobry pomysł?

Współpraca z trenerem personalnym niesie za sobą szereg zalet. Jedną z największych korzyści jest fakt, że trener personalny dobiera ćwiczenia w najlepszy możliwy dla ciebie sposób. Przed rozpoczęciem treningów analizuje twoją sylwetkę, bada potrzeby i predyspozycje, aby dopasować poziom i sposób aktywności fizycznej do tego, czego potrzebujesz. Dzięki temu unikasz błędów już na początku.

Kolejną zaletą takiej współpracy jest stała kontrola techniki wykonywania ćwiczeń, ale również rezultatów, które one przynoszą. Chociaż ćwiczenia na siłowni mogą wydawać się łatwe, często okazuje się, że nie zauważamy swojej niewłaściwej postawy, która może rzutować na stan naszego kręgosłupa czy stawów. Trener troszczy się o właściwą technikę wykonywania ćwiczeń, monitoruje postępy podopiecznego i dba o to, by były osiągane w zamierzonym czasie.

Korzystanie z treningów personalnych jest dobrym rozwiązaniem również dla osób, które posiadają małą wiedzę na temat ćwiczeń i nie potrafią ich samodzielnie zaplanować. Trener określi rodzaj ćwiczeń, czas ich trwania, potrzebny sprzęt itd. Współpraca z taką osobą będzie korzystna również w przypadku braku systematyczności i motywacji. Jeśli potrzebujesz kogoś, kto dopilnuje, byś regularnie wykonywał ćwiczenia, to dobre rozwiązanie.

Po czym poznać dobrego trenera?

Stało się – podjąłeś decyzję o rozpoczęciu współpracy z trenerem. Ale jak poznać, że dana osoba zna się na tym, co robi?

Dobry trener przed rozpoczęciem ćwiczeń powinien przeprowadzić z tobą rzetelny wywiad, podczas którego wypyta cię o wszystkie rzeczy, które mogą mieć wpływ na to, czy osiągniesz zamierzony efekt. Pozna również możliwe ograniczenia i dysfunkcje, które mogą cię wyeliminować z podjęcia współpracy. Zaleci również wykonanie badań kontrolnych, aby wykluczyć niektóre choroby (np. cukrzycę, choroby tarczycy itd.).

Na pierwszym spotkaniu trener ocenia, jak wygląda twoja sprawność fizyczna. To bardzo ważne – jeśli jesteś początkujący, zbyt intensywny trening mógłby ci tylko zaszkodzić i być szokiem dla organizmu. Podczas wykonywania ćwiczeń trener powinien poprawiać twoje błędy i pokazywać prawidłową technikę. To właśnie na tym powinien skupić się na kilku pierwszych treningach.

Ile kosztuje lekcja z trenerem personalnym?

Koszt treningu personalnego to bardzo indywidualna sprawa. Zależy on od doświadczenia trenera, sukcesów jego podopiecznych, czasu trwania współpracy, popularności i lokalizacji klubu. W mniejszych miejscowościach możesz zapłacić od 50 do 100 złotych. W dużych miastach koszt ten może wzrosnąć nawet do 300 złotych za godzinę.

Jeśli nie jesteś przekonany, czy współpraca z trenerem jest dla ciebie, skorzystaj z treningu próbnego. Zazwyczaj jest on darmowy lub kosztuje 50% podstawowej ceny za godzinę.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży