Materiał Partnera

Czy warto organizować zajęcia teatralne w przedszkolu?

Czy warto organizować zajęcia teatralne w przedszkolu?

Obecnie oferta zajęć dodatkowych w przedszkolach jest bardzo obszerna i trzeba wybierać rozważnie. Warto przyjrzeć się bliżej propozycji zajęć teatralnych. Teatr jako synteza wielu sztuk daje dziecku nieocenioną możliwość kształtowania wielu umiejętności jednocześnie – zarówno społecznych, jak i indywidualnych. Oto jakie korzyści odnosi dziecko i dlaczego warto organizować zajęcia teatralne dla maluchów.

Teatr – synteza wszystkich sztuk

Teatr powstał w antycznej Grecji. Wykształcił się z obrzędów religijnych i od zawsze miał ogromne znaczenie dla społeczności. Widzowie podczas spektalków doznawali wyzwalania skrajnych emocji, co działało na nich oczyszczająco i ubogacało wewnętrznie (tzw. katharsis). Dziś uważamy teatr za sztukę wysoką. A jest to sztuka wyjątkowa i wymagająca, ponieważ łączy w sobie wiele dziedzin: literaturę, muzykę, taniec, pantomimę, sztuki plastyczne – wszystkie one spajają się, dając fascynującą syntezę.

Teatr jest dla każdego – także dla maluchów. Coraz więcej przedszkoli decyduje się na wprowadzenie regularnych zajęć teatralnych. Jakie korzyści czerpią z nich dzieci? Czy warto wysłać dziecko na zajęcia teatralne w przedszkolu?

Teatr a rozwój dziecka

Co daje naszym dzieciom teatr? Może on wspaniale wspierać rozwój malucha na różnych poziomach. Zajęcia teatralne uczą przede wszystkim pracy w zespole – każdy musi wykonać swoje zadanie, aby przedstawienie się udało. Ucząc się tekstu, dziecko nabywa umiejętności komunikacyjne i językowe, a także ćwiczy pamięć. Przygotowując dekoracje, trenuje zdolności manualne i rozwija talenty do prac plastycznych. Pomaga to także rozbudzić wrażliwość artystyczną. Przełamując tremę, maluch uczy się wiary w siebie i kontrolowania emocji nawet w trudnych sytuacjach. Poprzez taniec i śpiew ćwiczy koordynację ruchową oraz umiejętności wokalne. Wielokrotne próby nie tylko ćwiczą cierpliwość malucha, ale też pokazują mu, że praktyka czyni mistrza – przy każdym kolejnym podejściu jest przecież coraz lepiej.

Jednocześnie przedszkolak uczy się operowania na symbolach i znaczeniach nie tylko poprzez przekaz werbalny, ale też kolor, dźwięk, kształt, ruch ciała. Zajęcia teatralne dają dzieciom wyjątkowo wszechstronne umiejętności zarówno indywidualne, jak i społeczne. Rozwijają pamięć i pomagają odkryć ukryte talenty. Zajęcia teatralne to dla dziecka nieoceniona pomoc i doskonała zabawa. Dlatego przedszkola takie jak np. www.familia.edu.pl chętnie korzystają z tej metody wsparcia rozwoju.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz