Artykuł sponsorowany

Czy warto montować systemy rekuperacji w domach?

Czy warto montować systemy rekuperacji w domach?

Prawidłowy dobór systemu rekuperacji nie jest zadaniem łatwym, a jeszcze trudniejsze jest zamontowanie tego systemu w taki sposób, by właściwie spełniał swoje zadanie. Rekuperacja jest świetnym systemem wentylacji mechanicznej, który pozwala na odzysk ciepła, realne oszczędności na kosztach ogrzewania, daje wysoki komfort wentylacyjny użytkownikom budynku i jest po prostu ekologiczny. Z naszego artykułu możesz dowiedzieć się o niej więcej.

Jak działa rekuperacja?

Rekuperacja ma bardzo wielu zwolenników. Trzeba jednak pamiętać o tym, by taki system zamontować, a następnie użytkować prawidłowo, bo tylko wtedy zapewni to, co obiecuje. W systemie rekuperacyjnym powietrze zewnętrzne zasysane jest przez czerpnię, poprzez kanały wentylacyjne wchodzi do rekuperatora, w którym znajduje się wymiennik ciepła. Tam energia cieplna z powietrza wywiewanego z pomieszczeń przekazywana jest świeżemu zewnętrznemu powietrzu, które jest nawiewane do pomieszczeń tak zwanych suchych. Z kolei z pomieszczeń wilgotnych, czyli łazienki i kuchni – zużyte powietrze jest usuwane, także poprzez system kanałów wentylacyjnych do rekuperatora, a następnie na zewnątrz.

Zalety systemów rekuperacji

System rekuperacji oparty jest na wentylacji mechanicznej, gdyż tradycyjna wentylacja grawitacyjna bardzo często zawodzi w nowoczesnych budynkach, gdzie stosowane jest szczelna stolarka okienna i drzwiowa. Ma to swoje zalety – zimne powietrze z zewnątrz nie dostaje się do środka, a ciepło nie „ucieka”. Zamontowany przez firmę Ciepły Dom sp. z o.o. system wentylacji mechanicznej zapewnia dopływ świeżego powietrza z zewnątrz i usuwanie powietrza zużytego, a w razie jakichkolwiek pytań doświadczony personel rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości. 

Dodatkowo rekuperacja pozwala na filtrowanie pobieranego z zewnątrz powietrza z różnego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak pyły zawieszone, lotne związki chemiczne, czy nawet alergeny. Jednocześnie, oprócz przekazania energii cieplnej, urządzenie umożliwia nawilżenie pobieranego powietrza.

Opracowanie:
Myślibórz, Daszyńskiego 6
tel. 95 747 58 61
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz