Materiał Partnera

Czy warto leczyć zęby mleczne?

Czy warto leczyć zęby mleczne?

Zdrowe, mocne i białe zęby są ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. Obecnie nikt nie ma wątpliwości – o zęby stałe i higienę jamy ustnej należy dbać codziennie i regularnie odwiedzać stomatologów. A jak wygląda sytuacja z zębami mlecznymi? Czy dzieci powinny leczyć zęby mleczne u dentysty? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Niestety, wielu rodziców bagatelizuje kwestie związane z higieną jamy ustnej i zębami mlecznymi. Sądzimy, że skoro zęby i tak wypadną, nie trzeba o nie dbać. Nic bardziej mylnego – próchnica zębów mlecznych skutkuje pojawieniem się próchnicy w przyszłości, gdy dziecku rosną już zęby stałe.

Mleczaki a zęby stałe

Zęby mleczne są zdecydowanie mniej zmineralizowane niż zęby stałe, dlatego znacznie częściej dotyka je próchnica. Obecnie dentyści podkreślają, że dzieciom stanowczo za szybko wypadają zęby mleczne, co może prowadzić do problemów ze zgryzem. Dlatego, każdy rodzic powinien zatroszczyć się o stan uzębienia swojej pociechy i dopilnować nie tylko codziennej higieny jamy ustnej, ale także regularnych wizyt na fotelu stomatologa.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Pierwsza wizyta powinna nastąpić, gdy nasza latorośl skończy pół roku. Wówczas pojawiają się pierwsze zęby. Dobry stomatolog dziecięcy pokaże nam, jak dbać o higienę jamy istnej malucha i jak pomóc dziecku w trakcie ząbkowania. Warto także pamiętać, że dopóki maluch karmiony jest mlekiem matki, nie musimy martwic się próchnicą. Ten problem może pojawić się, dopiero gdy wprowadzimy do jego diety owoce lub zupy. Wówczas warto rozpocząć delikatne oczyszczanie dziąseł.

Jak troszczyć się o zęby mleczne?

Mleczaki zaczynają wypadać, dopiero gdy maluch kończy 5 lat, ale zdarza się, że dzieci tracą pierwsze zęby znacznie później – w wieku ośmiu lat. Jak odpowiednio dbać o mleczne zęby? Warto wybrać się do zaufanego gabinetu stomatologicznego jak Dentamed w Połańcu, gdy latorośl skończy 2 lub 3 lata. Dentysta opowie maluchowi jak dbać o zęby i oswoi go ze znajdującymi się w gabinecie sprzętami. Stomatolog może przeprowadzić także profesjonalne i zupełnie bezbolesne zabiegi stomatologiczne, dzięki którym zęby będą silniejsze i odporniejsze na działanie próchnicy. Znakomicie sprawdzi się np. lakowanie zębów, lakierowanie zębów, lapisowanie oraz ozonowanie zębów.

Zatroszcz się o zęby swojej pociechy – Twoje starania zaowocują w przyszłości. Zęby malucha będą mocniejsze, a co najważniejsze – dziecko wyrobi sobie zdrowy nawyk dbania o higienę jamy ustnej i nie będzie obawiało się wizyt u stomatologa. 

Opracowanie:
Połaniec, Kilińskiego 6
tel. 608 790 084
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz