Artykuł sponsorowany

Czy warto leczyć wady zgryzu u dorosłych pacjentów?

Czy warto leczyć wady zgryzu u dorosłych pacjentów?

Jeszcze kilkanaście lat temu noszenie aparatu ortodontycznego było źródłem wielu kompleksów. Ciężkie konstrukcje aparatów nie wyglądały zbyt estetycznie i z pewnością nie były też najwygodniejsze w użytkowaniu. Z tego też względu niewielu dorosłych decydowało się na ich założenie. Dziś wygląd aparatów ortodontycznych zmienił się diametralnie, a ich popularność w grupie dorosłych pacjentów stale wzrasta. Część z nich zadaje sobie jednak pytanie, czy leczenie wad zgryzu w wieku 30, 40, a nawet 50 lat ma sens? Oczywiście, że tak! Dlaczego?

Następstwa nieleczonych wad zgryzu

Specjaliści rozróżniają wiele typów wad zgryzu, a konsekwencje ich nieleczenia zależne są od konkretnego przypadku oraz stopnia nasilenia wady. Dla przykładu stłoczenie zębów powoduje trudności w ich dokładnym czyszczeniu, co przyczynia się do rozwoju próchnicy i szybszego odkładania kamienia nazębnego. To z kolei może prowadzić do chorób dziąseł, zaniku kości, ruchomości zębów bądź nawet ich utraty.

Nieprawidłowe ułożenie zębów skutkuje również ich intensywniejszą eksploatacją. Zęby stają się bardziej podatne na kruszenie, ścieranie i złamania. Zły kontakt między uzębieniem górnym a dolnym przyczynia się do obniżenia dziąseł, co może skutkować nadwrażliwością zębów oraz tendencją do przygryzania warg i policzków. Wady zgryzu wpływają też niekorzystnie na wygląd twarzy, co wpływa negatywnie na samoocenę pacjentów. To z kolei rodzi szereg problemów natury psychologicznej.

Wady zgryzu uniemożliwiają też prawidłowe rozdrabnianie pokarmów, przez co cierpi również cały układ pokarmowy. Niedokładnie przeżute jedzenie trawione jest znacznie dłużej, co może powodować kłopoty gastryczne. Nie warto tak ryzykować! Jak przekonuje specjalista z przychodni stomatologicznej Dental – aparat ortodontyczny u osoby dorosłej nikogo już nie dziwi. Można wręcz śmiało potraktować go jako modny gadżet, którym chętnie chwalą się gwiazdy show biznesu i celebryci.

Jak leczy się wady zgryzu u dorosłych?

Skuteczne leczenie wad zgryzu jest możliwe w każdym wieku, jednak u dorosłych trwa ono zwykle dłużej niż u dzieci. Mimo wszystko efekty warte są poświęcenia. Ortodonci rekomendują dorosłym pacjentom założenie aparatu stałego. Na początku terapii przygotowywany jest gipsowy wycisk odwzorowujący układ szczęki pacjenta. Dzięki temu specjalista może przygotować aparat, który będzie doskonale dopasowany do posiadanej przez pacjenta wady zgryzu.

Model służy do przygotowania zamków, które następnie mocowane są do zębów osoby leczonej. Ich zadaniem jest wywieranie nacisku, pod którego wpływem zęby zaczną zmieniać swoje położenie. Aparat ortodontyczny należy nosić przez kilka lat. W tym czasie konieczna jest stała i regularna współpraca z ortodontą, który będzie nadzorował proces leczenia.

Opracowanie:
Lublin, Lwowska 6
tel. 81 747 74 19
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz