Czy warto kupić czytnik e-book i jaki model wybrać?

Czy warto kupić czytnik e-book i jaki model wybrać?

Czytnik to idealne rozwiązanie dla miłośników czytania i nowych technologii. To właśnie oni już dawno odkryli zalety tego urządzenia. Czytnik e-book to wygodne rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu sytuacjach. Urządzenie jest lekkie i niewielkich rozmiarów, więc można zabrać je wszędzie – w podróż, do parku czy na plażę. Dowiedz się, dlaczego jeszcze warto zdecydować się na czytnik książek. Sprawdź wskazówki, jaki model wybrać.

Czy warto kupić czytnik książek?

Wyobrażasz sobie codzienne dźwiganie kilku ciężkich ksiąg na ramieniu? Zapomnij – w jednym czytniku możesz mieć tysiące publikacji! Ekran nie męczy wzroku, a z urządzenia możesz korzystać nawet w pełnym słońcu. Masz kłopoty z odczytaniem drobnego druku? Możesz dostosować wielkość liter do swoich preferencji. W zwykłej książce niestety nie masz takich możliwości. Czytniki e-book dobrej jakości są wydajne, więc nie wymagają częstego ładowania nawet przy codziennym użytkowaniu. Dodatkowo pozwalają na czytanie artykułów z portali internetowych, a nawet naukę języków obcych.

Czy czytniki mają w ogóle jakieś minusy? Z pewnością nie spodobają się miłośnikom tradycyjnej formy czytania. Niektórzy muszą mieć kontakt z formą papierową i nie potrafią odmówić sobie możliwości ręcznego przewracania stron. Książkę możesz postawić na półce. Wielu ludzi wciąż tworzy własne domowe biblioteczki, które napawają dumą. Przeciwnicy czytników wskazują również, że wiele urządzeń nie pozwala na poprawne wyświetlanie kolorów i grafik, co zdecydowanie utrudnia lekturę.  

Dla kogo e-czytnik to idealne rozwiązanie?

Zastanawiasz się, czy czytnik to rozwiązanie dla ciebie? A może chcesz kupić czytnik na prezent dla bliskiej ci osoby? Czytnik e-book to świetne rozwiązanie dla osób, które uwielbiają czytać, ale:

  • nie mogą się zdecydować, co przeczytać – czytnik daje dostęp do wielu publikacji
  • lubią czytać kilka książek naraz – czytnik daje szeroki wybór 
  • dużą podróżują – e-czytnik jest lekki i niewielkich rozmiarów
  • robią notatki podczas czytania – notatki zapisane na urządzeniu nigdy się nie zgubią
  • są niecierpliwe – e-booki po zakupie są dostępne na urządzeniu w ciągu kilku minut
  • są oszczędne – e-booki są zazwyczaj tańsze niż wersje drukowane, a czasami są darmowe
  • nie mają już miejsca na nowe książki – czytnik to ogromna oszczędność przestrzeni

Jaki czytnik e-book wybrać?

Wiesz już, jakie możliwości daje czytnik książek. Sprawdź więc podpowiedzi, jaki model wybrać. Przede wszystkim zwróć uwagę na wielkość ekranu. Na rynku dostępne są modele o przekątnej między 5 a 10 cali. Najlepszym rozwiązaniem są czytniki 6-calowe. Są poręczne i wygodne w użytkowaniu. Sprawdź też rozdzielczość ekranu – im wyższa, tym lepsza. Równie istotny jest kontrast i poziom szarości. Na rynku najczęściej spotkane modele to te, których kontrast wynosu 6:1.

Wyświetlacze w nowoczesnych e-bookach opierają się na technologii e-papieru, nazywanej E Ink. Dzięki temu nie wytwarzają światła, więc nie są męczące dla wzroku. Są lepsze niż czytniki z ekranami LCD. Zwykle ekran czytnika jest matowy i czarno-biały. Na rynku dostępne są też wersje podświetlane, które umożliwiają czytanie nawet w słabym świetle. Większość modeli wyposażona jest w ekran dotykowy, np. czytnik Kindle, ale wciąż na rynku dostępne są urządzenia z przyciskami.

Wybierając czytnik, zwróć uwagę na baterię. Wyższa pojemność akumulatora zapewni dłuższą pracę. Sprawdź też obsługiwane formaty plików. Najpopularniejsze z nich to EPUB, MOBI, PDF, TXT, HTML, RTF, DOC. Jeśli chcesz pobierać pliki bezpośrednio na czytnik, szukaj urządzeń z łącznością bezprzewodową. Czytniki wyposażone w moduł Wi-Fi i Bluetooth umożliwiają przesłanie plików między czytnikami i innymi przenośnymi urządzeniami. Nowoczesne modele wyposażone są łączność komórkową 3G, dzięki której możesz korzystać z Internetu.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz