Czy warto jechać do Albanii? Tak! Poznaj 4 powody

Czy warto jechać do Albanii? Tak! Poznaj 4 powody

Albania – kraj, który nie jest jeszcze do końca odkryty, jednak z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Chcesz spędzić czas w niezwykłym miejscu i nie lubisz się nudzić? Koniecznie wybierz się na wakacje do Albanii. Nie wiesz, dlaczego warto tam jechać? Poznaj 4 powody, które z pewnością sprawią, że zaczniesz planować wczasy w Albanii już za chwilę.

1. Zabytkowe miasteczka

Berat

Nie bez powodu miejscowość ta określana jest przez wiele biur podróży „miastem tysiąca okien”. Możemy podziwiać tu niespotykaną architekturę – samo położenie miasta jest niezwykłe, ponieważ budynki znajdują się na stoku wzgórza. Początki Beratu sięgają jeszcze czasów starożytnych, więc wycieczka po mieście jest nie lada gratką dla osób zainteresowanych historią. Wśród ciekawych zabytków należy wymienić średniowieczną twierdzę, a także budynki sakralne – meczety i cerkwie. Berat został wpisany na listę UNESCO, więc koniecznie musisz odwiedzić ten punkt podczas swoich wakacji w Albanii.

Berat

Gjirokastër

Albania może pochwalić się nie tylko „miastem tysiąca okien”, ale także „miastem tysiąca schodów”. Tak właśnie określany jest przez wiele osób Gjirokastër umiejscowiony na stokach wzgórza. Podziwiać tu można niezwykłe kamienne domki pochodzące z XVII wieku, które wyróżniają się grafitowymi dachami. Na zwiedzających czeka średniowieczna twierdza.

Butrinti

Miasto znajduje się tuż przy granicy z Grecją. To punkt obowiązkowy dla fanów starożytnej historii. Odkryte tu zostały niezwykłe zabytki pochodzące z epoki rzymskiej. Wrażenie robią pozostałości murów obronnych, a także ruiny łaźni rzymskich i zamku weneckiego pochodzącego z XIV wieku. Turyści mogą tu zobaczyć również starożytny amfiteatr wzniesiony w III wieku p.n.e. Nie możesz doczekać się, by odkryć te wszystkie cuda? Koniecznie poszukaj ofert Albania last minute.

Butrinti

Kruja

Kolejne miasteczko na mapie Albanii, którego nie można pominąć, to Kruja. Miejscowość znajduje się niedaleko stolicy Albanii Triany u stóp góry Sarisalltikut. Wśród perełek należy wymienić średniowieczny zamek, który w większości został zrekonstruowany. Koniecznie trzeba zajrzeć też na miejscowy bazar i nabyć oryginalne pamiątki.

2. Zapierająca dech przyroda

Kanion Gjipe

Jeśli wybierasz się na wczasy do Albanii, czeka się spotkanie z niezwykłą przyrodą. Kanion Gjipe to prawdziwy cud natury. Kanion mierzący 800 metrów jest punktem obowiązkowym dla fanów wspinaczek. Oczekiwania osób ceniących mniej ekstremalne rozrywki spełni z pewnością wspaniała plaża położona u wylotu kanionu. Przejrzysta woda i na długo zapadające w pamięć widoki z pewnością zachwycą każdego.

Niebieskie oko

Kolejne miejsce warte uwagi to z pewnością Syri Kalter oznaczający dokładnie „niebieskie/błękitne oko”. Nazwa jest nieprzypadkowa i wzięła się właśnie od błękitu wody w zbiorniku, który przechodzi od ciemnej do jasnej barwy. Widziany z lotu ptaka przypomina ludzkie oko.

Syri Kalter

Jezioro Szkoderskie i Jezioro Ochrydzkie

Na granicy Albani i Czarnogóry znajduje się Jezioro Szkoderskie. To miejsce niezwykłe dla fanów fauny i flory. Podziwiać tu można przeróżne gatunki ptactwa – od pelikanów, przez czaple, kormorany, po ibisy. Warto zahaczyć również o miejscowość Szkoder. Jezioro Ochrydzkie jest najstarszym europejskim jeziorem, a także najgłębszych na Bałkanach. Jezioro zostało wpisane na listę UNESCO.

Góry Północnoalbańskie

Góry te określane są mianem Alp Albanii. Określenie takie nie jest wcale na wyrost, podziwiać tu można rozległe urwiska, wokół których powstały górskie osady. Krajobraz jest naprawdę niezwykły, a jego atutem jest surowość. Tak dziewicze widoki nie są już spotykane w innych częściach Bałkan, więc warto to docenić.

Góry Północnoalbańskie

Dzikie plaże

Krystaliczna woda i widoki jak z bajki to atuty albańskich plaż, jednak warto podkreślić, że nie uraczymy tam tłoku. Wiele plaż zachowało swój dziki charakter, więc można w pełni rozkoszować się pięknem natury.

3. Atrakcje dla aktywnych 

Albania to kraj idealny dla wszystkich fanów sportów wodnych. I nie chodzi tu jedynie o plażowanie i pływanie. Jeśli wybierasz się do Albanii i nie lubisz się nudzić, z pewnością twoje oczekiwania spełnią takie atrakcje jak spływy kajakowe oraz nurkowanie. Niezapomniane chwile gwarantowane.

4. Aromatyczna kuchnia

A na koniec coś dla smakoszy. Jeśli lubisz orientalne smaki, z pewnością do gustu przypadnie ci albańska kuchnia. Na spragnionych pysznych smaków czekają dania pełne owoców morza oraz dania mięsne koniecznie doprawione mocą aromatycznych ziół.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz