Materiał Partnera

Czy warto instalować sieci światłowodowe?

Czy warto instalować sieci światłowodowe?

Wraz z wejściem internetu do użytku publicznego nastała nowa era cyfrowa. Dziś już trudno sobie wyobrazić, że początkowo operowaliśmy na prędkościach rzędu 32-64 Kb/s. Taka prędkość aktualnie nie pozwoliłaby na wysłanie maila, a nawet otwarcie skrzynki pocztowej. Obecnie mamy do dyspozycji przyłącza osiągające nawet do 600 Mb/s, a to dzięki technologii światłowodowej. Czy to już czas, aby rozważyć jej instalację w swoim domu?

Czym jest sieć światłowodowa?

Większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że fotony to najszybciej poruszające się cząstki w obserwowalnym wszechświecie. Nic więc dziwnego, że światło zostaje wykorzystane do technologii, w których ta prędkość ma niebagatelne znaczenie. Sieć światłowodowa to system rurek odbijających światło za pomocą szkła kwarcowego. Promień biegnący w rdzeniu otulony jest płaszczem, co ma zapewnić optymalną izolację i uniemożliwić utratę sygnału. Utrata mocy optycznej jednak nadal występuje, dlatego projektując sieci światłowodowe, stosuje się wzmacniacze optyczne, zapewniające możliwość przesyłania danych przez tysiące kilometrów. 

Co zyskujemy przez instalujację światłowód?

Chciałoby się powiedzieć, że podłączenie do sieci światłowodowej to inwestycja w przyszłość. Bardziej adekwatne będzie jednak określenie, że jest to inwestycja w teraźniejszość, gdyż obecnie już ponad 2,5 miliona osób w Polsce korzysta z tego rozwiązania. Oczywiście największą zaletą światłowodu jest jego przepustowość, pozwalająca uzyskiwać błyskawiczne (nawet do 600 Mb/s) prędkości w internecie. Pojawia się pytanie, jak można uzyskać dostęp do przyłącza. Firmy takie jak Opticatel Słupsk, zajmują się tworzeniem profesjonalnych projektów sieci światłowodowych - uwzględniając optymalną liczbę odbiorców. Zlecenie takiego projektu może paść z inicjatywy władz lokalnych lub działającego na danym terenie dostawcy internetu.

Ta technologia jest mniej podatna na  zakłócenia, szczególnie te spowodowane zmianą pogody. Sieć światłowodowa zapewnia również bezpieczeństwo, ponieważ nie da się po prostu wykraść danych płynących przez kabel. Inwestując w tę technologię możemy pozostać spokojni na długie lata. Czy są jakieś przeciwwskazania? Cóż, o ile nie znajdujemy się w bliskim sąsiedztwie rekinów, to nie. Nie ma w tym miejscu mowy o żartach - te zwierzęta bardzo upodobały sobie przegryzanie kabli światłowodowych w Oceanie Atlantyckim, co generuje nawet do 250 tys. USD strat w przypadku pojedynczego uszkodzenia.
Opracowanie:
Słupsk, Norwida 6 lok. 19
tel. 697 625 377
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz