Materiał Partnera

Czy warto budować dom?

Czy warto budować dom?

Budowa domu to marzenie wielu rodzin. Niestety jest to ogromne przedsięwzięcie, które niejednokrotnie wiąże się z zaciągnięciem kredytu na całe życie i dodatkowymi obowiązkami. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto rozważyć obydwie opcje (dom i mieszkanie), porównać koszty i podjąć decyzję, która będzie zgodna z marzeniami, potrzebami i możliwościami finansowymi.

Własne mieszkanie

Mieszkanie w bloku ma wiele zalet i jest po prostu wygodne. Kupując mieszkanie, jesteśmy w zasadzie zobowiązani tylko do regularnych opłat rachunków. Większością kwestii organizacyjno-porządkowych (ogrzewanie, sprzątanie klatki schodowej, utrzymanie w czystości okolic bloku, wywóz śmieci) zajmuje się spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. Mieszkając w bloku, zwłaszcza w centrum, mamy zagwarantowaną zorganizowaną komunikację miejską, bliskość centrów handlowych, kin, teatrów, żłobków, szkół itp.

Niestety własne mieszkanie ma także wiele wad. Można do nich zaliczyć: ograniczoną powierzchnię (mieszkania o metrażu powyżej 100 metrów kwadratowych są luksusem), z góry określony układ pomieszczeń oraz słabą izolację akustyczną, co potrafi być bardzo uciążliwe przy głośnych sąsiadach. Ponadto ceny mieszkań rosną nieustannie, co doprowadziło do sytuacji, gdy w wielu miastach 1 metr kwadratowy mieszkania jest droższy niż 1 metr kwadratowy domu.

Własny dom jednorodzinny

Jeśli zależy nam na dużej powierzchni, własnym ogródku i nieznacznym oddaleniu od zgiełku miasta, budowa domu to idealne rozwiązanie. Przede wszystkim mamy wpływ na cały proces tworzenia domu i tempo prac budowlanych. To my ustalamy powierzchnię, ilość pomieszczeń, ich rozmieszczenie, wybieramy udogodnienia, które nam pasują.

Mamy również wpływ na jakość materiałów budowlanych, a decydując się na ekologiczne rozwiązania, takie jak panele fotowoltaiczne, pompa ciepła, rekuperacja, przydomowa oczyszczalnia ścieków lub solidne ocieplenie budynku, możemy obniżyć koszty użytkowania do niezbędnego minimum. Przemyślana budowa domu z solidną firmą budowlaną, taką jak Humpolbud Sp. z o.o., może sprawić, że będzie to tańsze rozwiązanie niż zakup mieszkania.

Ponadto własny dom daje więcej możliwości i swobody, np. dowolną aranżację przestrzeni wokół domu, miejsce na grilla, zabawy dla dzieci lub zwierząt. Nie musimy martwić się hałaśliwymi sąsiadami, a dbając o dobrą izolację akustyczną, można ograniczyć hałasy (np. z ulicy) do minimum. Przy domu są oczywiście dodatkowe obowiązki, takie jak koszenie trawy, odśnieżanie, nieustanne dbanie o dobry stan domu i swojej działki. Jednak są one drobiazgiem przy wszystkich korzyściach, jakie daje budowa domu.

Opracowanie:
Warszawa, Aleje Jerozolimskie 85 lok. 21
tel. 799 906 571
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz