Artykuł sponsorowany

Czy tapetowanie ścian jest trudne?

Czy tapetowanie ścian jest trudne?

Wykańczając wymarzony dom czy mieszkanie, często decydujemy się na ozdobienie jednej lub kilku ścian tapetą. Prawidłowo położone tapety stanowią ozdobę wnętrza i nadają mu wyrazistego charakteru. O czym należy pamiętać podczas tapetowania, jak się do niego przygotować, by uniknąć nieprzylegających rogów lub brzydkich wybrzuszeń? Czy tapetowanie ścian jest trudne?

Jak przygotować się do tapetowania?

Przed tapetowaniem ścian podłoże musi być suche, gładkie i czyste. Zanim położymy tapetę, należy usunąć pozostałości starych farb, a drobne rysy i pęknięcia wyrównać przy użyciu białej masy szpachlowej, którą należy lekko zeszlifować. Niektóre profesjonalne firmy remontowe decydują się również na przemycie ścian mydłem malarskim lub ciepłą wodą z detergentem. Ostatnią czynnością, przed położeniem tapety jest zagruntowanie powierzchni klejem do tapet, który rozpuszcza się w wodzie zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu.

Jaki klej do tapet wybrać?

By tapeta przez długi czas była dobrze przytwierdzona do ściany i nie odklejała się w rogach, należy wybrać właściwy klej do tapet. Do tapetowania lekkich materiałów wybierajmy uniwersalne kleje. W przypadku tapet nieco cięższych np. z włókna szklanego, winylowych lub z flizeliny, warto wybrać odpowiedni klej, konkretnie przeznaczony do typu materiału. Podczas zakupów w sklepach budowlanych mamy możliwość nabycia kleju w formie płynnej lub w proszku. Klej w proszku przed aplikacją należy rozrobić w zwykłej wodzie. Im cięższa tapeta, tym gęstość kleju powinna być większa. Do papierowych tapet składających się z jednej warstwy, wystarczy klej o rzadkiej konsystencji, zdradza nam Sylwester Stefaniak, właściciel firmy budowlano-wykończeniowej Ewbud.

Jakie narzędzia do tapetowania?

Tapetowanie tak jak każda inna praca wykończeniowa wymaga użycia kilku różnorodnych narzędzi. Elementami niezbędnymi przy tapetowaniu jest: poziomica, metr, wiaderko z mieszadłem do rozrobienia kleju, pędzel do nałożenia tapety, gumowe rolki, szczotka, nożyk, drabina i szpachelka do dociśnięcia tapety. Potrzeba również zaopatrzyć się w stół roboczy, na którym rozwiniemy rolkę tapety, dokładnie zmierzymy i posmarujemy klejem.

Przycinanie tapety należy wykonywać za pomocą bardzo ostrego noża tapicerskiego lub specjalnego nożyka do tapet. Używając tego typu przyborów, unikniemy nieestetycznego postrzępienia krawędzi. Docinania tapety już na ścianie powinno dokonywać się, zanim materiał całkowicie wyschnie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz