Artykuł sponsorowany

Czy skrobia modyfikowana to bezpieczny dodatek do żywności?

Czy skrobia modyfikowana to bezpieczny dodatek do żywności?

Skrobia modyfikowana to jeden z najczęściej stosowanych w przemyśle spożywczym dodatków do żywności. Cieszy się tak dużą popularnością ze względu na szeroką dostępność i unikalne właściwości. Mimo że produkt ten uznawany jest przez Unię Europejską za bezpieczny, część konsumentów ma duże wątpliwości co do stosowania skrobi modyfikowanej w żywności. Samo słowo „modyfikowana” budzi wiele podejrzeń. Czy naprawdę jest się czego obawiać?

Czym jest skrobia?

Skrobia to substancja roślinna należąca do grupy węglowodanów. Służy roślinom jako magazyn energii niezbędnej do prowadzenia procesów życiowych. Skrobię można znaleźć w zbożach, nasionach, warzywach i owocach. Najbardziej popularna w przemyśle spożywczym jest skrobia ziemniaczana. Pozyskuje się ją z bulw ziemniaczanych poprzez mechaniczne oddzielanie ziaren skrobi od pozostałych elementów składowych tego warzywa. Następnie oddzielone ziarna skrobi trzeba wypłukać, oczyścić, wysuszyć i odsiać. Z chemicznego punktu widzenia skrobia to nic innego jak polimer glukozy, który składa się z dużej ilości cząsteczek tego cukru połączonych ze sobą różnymi wiązaniami. Skrobie pozyskiwane od określonych roślin (np. kukurydza, jęczmień, ziemniaki) różnią się od siebie budową, a co za tym idzie – sposobem wykorzystania.

Co oznacza fakt, że skrobia jest modyfikowana?

Naturalna skrobia często poddawana jest procesom modyfikacji, jednak nie ma to nic wspólnego z modyfikacją genetyczną. Mowa tu o zabiegach, w efekcie których skrobia uzyskuje pożądane przez producentów żywności właściwości. Jak informuje specjalista z firmy Culinar Polska – do metod modyfikacji skrobi można zaliczyć:

  • metodę enzymatyczną – stosuje się ją, by zainicjować rozpad skrobi na mniejsze cząsteczki, co skutkuje powstaniem maltodekstryny,
  • metody fizyczne – polegają na poddawaniu skrobi działaniu wysokiej temperatury, a potem jej kleikowaniu i suszeniu, co pozwala na uzyskanie skrobi o większej rozpuszczalności w płynach,
  • metody chemiczne – polegają na poddawaniu skrobi eteryfikacji, estryfikacji oraz utlenianiu.

Dzięki wyżej opisanym działaniom skrobia zyskuje stabilność procesową oraz podczas przechowywania, co przekłada się na jakość wyrobu gotowego. Najczęściej modyfikacji poddaje się skrobię ziemniaczaną, kukurydzianą, pszenną, ryżową i z tapioki. Skrobia modyfikowana jest uznawana za produkt całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Stosuje się ją nawet w produktach dla dzieci i niemowląt, które muszą przecież spełniać najwyższe normy jakościowe.

W jakim celu wykorzystuje się skrobię modyfikowaną w przemyśle?

Skrobia modyfikowana to wielofunkcyjny dodatek do żywności. Podstawową funkcją skrobi jest zagęszczanie. Produkt ten poprawia również wygląd niektórych produktów spożywczych, nadaje im pożądaną teksturę i sprawia, że po ich spożyciu, konsument dłużej odczuwa uczucie sytości. Skrobia modyfikowana wykorzystywana jest w wielu gałęziach przemysłu spożywczego. Używa się jej w przetwórstwie mięsnym, w piekarnictwie, cukiernictwie i do produkcji gotowych dań. Skrobia ziemniaczana z pewnością znajdzie się w składzie:

  • gotowych budyniów, kisieli,
  • jogurtów smakowych, deserów mlecznych,
  • ciast, kremów w proszku,
  • makaronów,
  • sosów, panierek, koncentratów,
  • wsadów owocowych,
  • dań błyskawicznych,
  • kleików.

Oznacza się ją symbolami E1404, E1410–E1414, E1420, E1422, E1440, E1442, E1450–E1452.

Jakie skrobie modyfikowane cieszą się największym uznaniem producentów żywności?

Największym zainteresowaniem producentów żywności cieszą się skrobie modyfikowane szwedzkiej firmy Lyckeby. Historia tej firmy sięga 1927 roku. Obecnie przedsiębiorstwo jest jednym z największych dystrybutorów dodatków do żywności na świecie. Firma Lyckeby oferuje:

  • skrobie modyfikowane zagęszczające,
  • skrobie żelujące,
  • skrobie emulgujące,
  • błonniki ziemniaczane,
  • skrobie bez numeru E z linii Lyckeby Careful.

Te ostatnie charakteryzują się neutralnym smakiem, kolorem, dużą wytrzymałością i stabilnością nawet przy mrożeniu i rozmrażaniu. Linię Lyckeby Careful tworzy dwanaście produktów skrobiowych clean label, które nadają się do uszlachetniania każdego produktu spożywczego, do którego wyrobu potrzebna jest skrobia. Priorytetem firmy Lyckeby jest zadowolenie inwestorów i bezpieczeństwo konsumentów, dlatego też przedsiębiorstwo ściśle kontroluje produkcję ziemniaków, z których powstaje skrobia. Ocenie podlegają zarówno sadzonki roślin, jak i produkt finalny – bulwa ziemniaczana. Przedsiębiorstwo dysponuje własnym laboratorium i zatrudnia doświadczonych specjalistów, którzy czuwają nad jakością dostępnych w sprzedaży dodatków do żywności.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Wyszukaj firmy z branży