Artykuł sponsorowany

Czy prowadzenie auta z przyczepą wymaga dodatkowych uprawnień?

Czy prowadzenie auta z przyczepą wymaga dodatkowych uprawnień?

Potrzebujesz coś przewieźć i planujesz wynajęcie przyczepy samochodowej, aby móc to zrobić samodzielnie? Takie wyposażenie idealnie nadaje się do transportu sprzętu budowlanego, łodzi lub nawet zwierząt. Zanim jednak zdecydujesz się na prowadzenie samochodu z przyczepą, sprawdź, jakie wymagania musi spełniać kierowca. Dowiedz się, czy potrzebujesz specjalnych uprawnień. Podpowiadamy, co warto wiedzieć na ten temat.

Jakie uprawnienia należy mieć, aby prowadzić samochód z przyczepą?

Możliwość prowadzenia pojazdu z przyczepą wynika bezpośrednio z przepisów prawnych. Reguluje to ustawa o kierujących pojazdami oraz prawo o ruchu drogowym. Obydwa te dokumenty jasno określają, że możliwe jest kierowanie samochodem z przyczepą przez osobę, która posiada prawo jazdy kat. B. Niezbędne jest jednak w tym przypadku spełnienie określonych warunków.

Specjalista z firmy Autox zauważa: 

Standardowe uprawnienia wynikające ze zdania egzaminu na prawo jazdy kat. B pozwalają na prowadzenie pojazdu z przyczepą w kilku przypadkach. Przede wszystkim wyznacznikiem jest tu masa samochodu wraz z przyczepą, która nie może przekraczać 3,5 tony. Jeżeli jest to przyczepa lekka, to jej masa musi być mniejsza niż 750 kg. Oznacza to, że cały zestaw będzie ważył zwykle więcej, ponieważ ograniczenie wzrasta w tym przypadku do 4,25 tony – podkreśla.

Jakie dodatkowe uprawnienia pozwalają na prowadzenie samochodu z przyczepą?

Osoby, które chciałyby prowadzić pojazd z przyczepą inną niż lekka, a dodatkowo masa zestawu mieści się w przedziale 3,5 – 4,25 tony, muszą uzyskać tak zwany kod 96. Nie ma w tym przypadku obowiązku udawania się na specjalny kurs. To potwierdzenie może uzyskać każdy, kto ma już prawo jazdy kat. B. Żeby jednak je otrzymać, należy:

  • zgłosić się do Wydziału Komunikacji,
  • wyrobić profil kandydata kierowcy,
  • przystąpić do teoretycznego egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Specjalne uprawnienia niezbędne są także w przypadku tych kierowców, którzy chcieliby kierować autem z przyczepą o masie od 3,5 tony do 7 ton. Wówczas konieczne jest posiadanie kategorii B+E.

Czy istnieją jakieś ograniczenia co do prowadzenia samochodu z przyczepą?

Ograniczenia, jeżeli chodzi o prowadzenie pojazdu z przyczepką samochodową, dotyczą przede wszystkim prędkości. Są one określone dla konkretnych terenów i dróg. Z najmniejszą prędkością można poruszać się w terenie zabudowanym w przedziale od 5 rano do 23 wieczorem. Wówczas nie wolno przekraczać 50 km na godzinę. Najszybciej natomiast można jechać po autostradzie, chociaż i w tym przypadku nie należy przekraczać 80 km na godzinę. Wynika to z bezpieczeństwa, nie tylko kierowcy, ale także pozostałych uczestników ruchu drogowego. Dzięki temu nie ma ryzyka, że kierujący pojazdem nagle straci nad nim panowanie, co w przypadku dodatkowej przyczepy na wyposażeniu byłoby wyjątkowo ryzykowne i mogłoby skończyć się poważnym wypadkiem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz