Materiał Partnera

Czy polipy w nosie są groźne?

Czy polipy w nosie są groźne?

Często oddychasz przez usta i mówisz przez nos? Czujesz, jak wydzielina z nosa spływa po tylnej ścianie gardła? Masz wrażenie, że nie w pełni czujesz zapach i smak? To objawy, które mogą świadczyć o obecności polipów w jamie nosowej. Czym są tego rodzaju narośle i czy są groźne? Jak je rozpoznać? Dowiedz się więcej o tej przypadłości i rozwiej swoje wątpliwości.

Co to polipy w nosie?

Polipy nosa to miękkie rozrosty tkanki o niezłośliwym charakterze. Swoim kształtem przypominają uszypułowane winogrona lub krople wody. Są bezbolesne. Bardzo często pojawiają się w miejscu, w którym zatoki uchodzą do jam nosa (tzw. kompleks ujściowo-przewodowy) – wyjaśnia właścicielka poradni Gabinet Laryngologiczny lek. med. Beata Bocheńska.

Szacuje się, że polipy w jamie nosowej występują o ok. 4% populacji. Warto jednak mieć świadomość, że wśród pacjentów pojawiają się osoby należące do grupy zwiększonego ryzyka powstawania tych narośli. Do czynników sprzyjających polipom nosa zalicza się m.in.:

  • predyspozycje genetyczne,
  • przewlekłe stany zapalne błony śluzowej nosa i zatok,
  • tzw. zespół nieruchomych rzęsek jamy nosowej.

Ponadto powstawanie polipów nosowych obserwowane jest u pacjentów zmagających się np. z astmą oskrzelową, mukowiscydozą, niedoborami odporności.

Polipów nosa nie można zbagatelizować?

Polipy w jamie nosowej to narośle, które mają łagodny charakter. Wielu pacjentów, słysząc taką informację, bagatelizuje przypadłość. Czy słusznie? Okazuje się, że nieleczone polipy nosowe mogą powodować liczne powikłania, wśród których należy wymienić m.in.:

  • obturacyjny bezdech senny,
  • nawracające zapalenia zatok,
  • ataki astmy.

Ponadto u osób z polipami nosowymi może wystąpić zakrzepica żył zaopatrujących zatoki – do tego dochodzi jednak bardzo rzadko.

Jak leczyć polipy w nosie?

W przypadku rozpoznania polipów w nosie należy podjąć leczenie laryngologiczne. Często polega ono na stosowaniu glikokortykosteroidów donosowych o działaniu przeciwzapalnym. Chociaż taka metoda jest skuteczna, niekiedy po odstawieniu leków narośle mogą nawracać. Dlatego zaleca się jednocześnie leczenie choroby podstawowej, która odpowiada za powstawanie polipów. Jeżeli i ten sposób nie przynosi zadowalających rezultatów, wówczas laryngolog najprawdopodobniej podejmie decyzję o leczeniu zabiegowym – zwykle jest to usuwanie polipów metodą endoskopową (tzw. funkcjonalna chirurgia endoskopowa zatok FESS). Atutem takiego zabiegu jest nie tylko możliwość wyeliminowania narośli, ale również poszerzenie ujścia zatok czy skorygowanie innych nieprawidłowości w jamie nosowej.

Jeżeli więc zmagasz się z polipami w jamie nosowej, koniecznie udaj się do poradni laryngologicznej. Dzięki temu nie tylko unikniesz nieprzyjemnych powikłań, ale przede wszystkim wyeliminujesz uciążliwe objawy wynikające z obecności narośli.

Oceń artykuł (7)
2.4
Komentarze
Dodaj komentarz