Artykuł sponsorowany

Czy połączenie pompy ciepła z kolektorami słonecznymi się opłaca? Zapytaliśmy mgr inż. Roberta Rosłońca

Czy połączenie pompy ciepła z kolektorami słonecznymi się opłaca? Zapytaliśmy mgr inż. Roberta Rosłońca

W naszym kraju większość energii cieplnej potrzebnej do ogrzewania gospodarstw domowych pochodzi z kotłowni zasilanych węglem kamiennym lub gazem. Służą one także do ogrzewania wody użytkowej. Z roku na rok ceny paliw kopalnych rosną, co generuje wyższe koszty ogrzewania domostw. Jak temu zapobiec? Chociażby poprzez montaż pompy ciepła i kolektorów słonecznych. Zalety takiego rozwiązania przedstawi mgr inż. Robert Rosłoniec, właściciel firmy montażowej w Piasecznie.

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie grzewcze, które pobiera energię cieplną z otoczenia (gruntu, wody lub powietrza) i przekazuje ją do budynku. Z racji tego, że sprzęt ten wymusza przepływ energii w kierunku przeciwnym do naturalnego, potrzebuje energii napędowej, której źródłem jest prąd. To właśnie pobór energii elektrycznej w głównej mierze decyduje o kosztach eksploatacji pompy ciepła.

Co wpływa na jego wysokość? Przede wszystkim konstrukcja urządzenia oraz temperatura źródła dolnego. Najbardziej stabilną temperaturą charakteryzuje się grunt na głębokości poniżej 1 metra. Jednak do odbioru ciepła z gruntu potrzebna jest zaawansowana technologicznie i, nie ma co ukrywać, bardzo droga instalacja. Dlatego też większość polskich gospodarstw domowych korzysta z pomp ciepła pobierających energię cieplną z powietrza. Cały ten system można zoptymalizować poprzez montaż kolektorów słonecznych.

Jaką rolę odgrywają kolektory słoneczne w instalacji grzewczej?

Kolektory słoneczne wykorzystują promienie słoneczne do produkcji energii elektrycznej (zasilającej m.in. pompę ciepła) i podgrzewania wody użytkowej. Nie opłaca się stosować ich do ogrzewania całych domów, gdyż warunki klimatyczne w naszym kraju na to nie pozwalają. Zestawianie ze sobą różnych instalacji korzystających ze źródeł energii odnawialnej, w tym wypadku pompy ciepła i kolektorów słonecznych, pozwoli inwestorowi częściowo lub w całości uniezależnić się od zewnętrznych dostawców ciepła i prądu, co znacząco obniży roczne koszty eksploatacji domu. Obie wspomniane wyżej instalacje działają praktycznie bezobsługowo i nie przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego

Firma Roberta Rosłońca specjalizuje się w projektowaniu i montażu pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Ma ponad 20-letnie doświadczenie w tej branży. Ekspert służy swoim klientom fachowym doradztwem technicznym i pomaga im w doborze optymalnych rozwiązań w zakresie ogrzewania domu i wody użytkowej. Największą zaletą współpracy z mgr inż. Robertem Rosłońcem jest kompleksowa obsługa inwestycji i jej terminowa realizacja. Wszystkie prace montażowe prowadzone są zgodnie z najwyższymi standardami, co wpływa pozytywnie na wydajność i trwałość instalacji. Na koniec warto dodać, że mgr inż. Robert Rosłoniec zajmuje się też konserwacją i naprawą pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych. Zapraszamy do skorzystania z usług tego specjalisty!

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz