Materiał Partnera

Czy pellet to ekologiczny materiał opałowy?

Czy pellet to ekologiczny materiał opałowy?

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego w wielu polskich miastach drastycznie spada jakość powietrza i pojawia się duszący, toksyczny smog. Jednak sytuację tą można łatwo zmienić. Wystarczy zastąpić stare urządzenia grzewcze nowymi, które są przeznaczone do spalania ekologicznych materiałów opałowych. Do właśnie takich należy cieszący się coraz większą popularnością pellet. Dlaczego jego spalanie nie jest groźne dla środowiska?


Pellet – ekologiczne paliwo opałowe

Aby przekonać się, że pellet jest ekologicznym materiałem opałowym, wystarczy przyjrzeć się procesowi jego produkcji. Surowce, z których on powstaje, są w całkowicie naturalne.

Do produkcji pelletu wykorzystuje się biomasę. Składają się na nią odpady drzewne, roślinne, produkty uboczne uprawy rolnej. Wykorzystuje się do tego także trociny, a nawet gałęzie, skorupki kokosów. Pellet może powstawać zarówno z odpadów pochodzących z drzew liściastych, jak i iglastych. Formę granulatu uzyskuje on poprzez sprasowanie biomasy i przepuszczenie jej przez specjalną maszynę.

Wszystko to wpływa na fakt, że spalanie pelletu wiąże się z emisją bardzo małej ilości substancji toksycznych, czyli szkodliwego dwutlenku węgla. Właśnie dlatego to paliwo opałowe jest coraz bardziej popularne i cenione przez ekologów.

Oczywiście na wybór urządzenia grzewczego do budynku wpływa wiele czynników. Użytkownicy zwracają uwagę na cenę danego rozwiązania i przewidywane koszty eksploatacji. Mimo tego warto zainwestować w kocioł, który jest przeznaczony do spalania paliwa nie wyrządzającego krzywdy środowisku naturalnemu. Takim jest z pewnością pellet. Oprócz aspektów ekologicznych ma on też sporo innych zalet” – wyjaśnia specjalista z Bartexpol.


Dlaczego pellet jest ceniony przez ekologów?

Kotły na pellet tu urządzenia w dużym stopniu zautomatyzowane. Cena tego paliwa jest niska, a jego magazynowanie bardzo łatwe. Jednak cieszy się on rosnącym zainteresowaniem głównie ze względu na aspekt ekologicznych.

Pellet to bardzo wydajne paliwo stałe. Oznacza to, że aby ogrzać budynek, potrzeba stosunkowo jego niewielkiej ilości. Przekłada się to na mniejszą emisję dwutlenku węgla oraz ograniczoną produkcję popiołu. Poza tym popiół taki stanowi doskonały nawóz dla roślin domowych.

Wybierając pellet, trzeba jednak zwrócić uwagę na jego jakość. Nie może on zawierać żadnych szkodliwych dodatków – na przykład lepiszczy – które sprawiają, że podczas spalania uwalniają się toksyczne substancje. Dobra jakość tego materiału opałowego wpływa również na zachowanie idealnego stanu kotła przez długie lata.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz