Materiał Partnera

Czy opony całoroczne to bezpieczne rozwiązanie?

Czy opony całoroczne to bezpieczne rozwiązanie?

Każdy kierowca zdaje sobie sprawę z ogromnej roli, jaką odgrywa ogumienie w jego samochodzie. Opona jest elementem łączącym pojazd z podłożem, dlatego musi gwarantować maksymalną przyczepność w każdych warunkach. Z tego powodu zmiana ogumienia z letniego na zimowe wydaje się czymś naturalnym, jednak jak się okazuje, nie jest to konieczne. Umożliwiają to opony całoroczne – czym się wyróżniają i czy są rozwiązaniem bezpiecznym?

Odpowiednia przyczepność

Ogumienie samochodu powinno być do niego dopasowane w sposób właściwy, co zapewni optymalną przyczepność na drodze. Często zmieniające się warunki pogodowe w Polsce sprawiają, że kierowcy muszą dysponować wysokiej jakości oponami letnimi oraz zimowymi. Alternatywą dla nich są tzw. opony całoroczne nazywane też wielosezonowymi. W większości przypadków jest to ogumienie letnie z homologacją na zimę dzięki specjalnie wyprofilowanemu bieżnikowi. Producenci tego typu opon dbają, by sprawdzały się one doskonale zarówno w warunkach suchych, jak i w deszczu, śniegu czy na lodzie.

Testy przeprowadzane przez niezależne instytucje dowodzą, że opony całoroczne radzą sobie w każdych warunkach, zapewniając optymalną przyczepność. Ich dopasowanie do auta i konkretnej felgi należy jednak pozostawić specjalistom,  takim jak np. zakład wulkanizacyjny Bogusława Siuciaka. Dodatkowo fachowcy doradzą wybór konkretnego modelu opony wielosezonowej – w zależności od stylu jazdy kierowcy czy zasobności jego portfela. Jakie korzyści daje takie rozwiązanie i czy jest bezpieczne?

Wiele zalet, mało wad

Zastosowanie opon całorocznych to zatem spory komfort dla kierowcy. Nie musi on bowiem dwa razy w roku zajmować się wymianą ogumienia, nie potrzebuje też dodatkowego miejsca do magazynowania opon. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii przez producentów opony wielosezonowe są rozwiązaniem w pełni bezpiecznym. Jeżeli ich bieżnik utrzymuje się na odpowiednim poziomie, to stanowią one świetną alternatywę dla opon zimowych i letnich, jednak należy pamiętać, że w skrajnych warunkach nie sprawdzą się one tak dobrze, jak typowe ogumienie przeznaczone na zimę.

Mogą być nieodpowiednim rozwiązaniem dla osób mieszkających poza miastem, które każdego dnia pokonywać muszą nieutwardzone drogi, szczególnie zimą czy po ulewnych deszczach. Nadal jednak pozostają komfortową i bezpieczną opcją dla kierowcy, który decydując się na tego typu opony, powinien skonsultować ich wybór z dobrym zakładem wulkanizacyjnym. Specjaliści rozwieją wszelkie wątpliwości, będą w stanie zaoferować ogumienie całoroczne odpowiednie dla danych felg i samochodu, a także zajmą się jego montażem.

Opracowanie:
Bielsko-Biała, Lipnicka 10
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz