Materiał Partnera

Czy opłaca się budować przydomową elektrownię wiatrową?

Czy opłaca się budować przydomową elektrownię wiatrową?

Odnawialne źródła energii to nie tylko propozycja dla dużych przedsiębiorstw. Na niejednym dachu prywatnej posesji można dostrzec panele fotowoltaiczne pozyskujące prąd z energii promieniowania słonecznego. Przydomowe elektrownie wiatrowe nie cieszą się jeszcze tak dużą popularnością, aczkolwiek istnieje możliwość pozyskania energii z tego źródła dla obsługi, np. jednorodzinnego budynku mieszkalnego.

Wystarczająca ilość prądu

Pod tym względem należy kierować się prostą zasadą. Im większa będzie moc turbiny wytwarzającej energię elektryczną, tym szybciej zwrócą się koszty inwestycji. Najczęściej przy projektowaniu elektrowni wiatrowej, dla warunków domowych, bierze się pod uwagę wiatraki wytwarzające energię do 50 kW. Większe stosuje się przy generowaniu zasilania do sprzedaży. Ponadto nie można myśleć o tego typu urządzeniu jako jedynym źródle energii, a raczej sposobie na zmniejszenie kosztów oraz częściowym uniezależnieniu się od dostawców. Mała elektrownia przydomowa sprawdzi się na przykład do ogrzania wody w instalacji, a także zasilania bramy garażowej lub pompy w oczku wodnym.

Zdarzają się także sytuacje, w której ilość produkowanej energii jest większa niż zużycie, wówczas magazynuje się ją, na przykład za pomocą baterii akumulatorów. Energia może być także wykorzystana do zasilania lamp diodowych lub halogenowych, które charakteryzuje obniżone napięcie stałe. Co ważniejsze, korzystanie ze źródeł odnawialnych, to świadomy krok ku poprawie stanu środowiska naturalnego.

Lokalizacja turbiny, projekt

Choć parametry turbiny są istotne, to nie determinują one wydajnego funkcjonowania elektrowni. Podstawowe znaczenie ma analiza wietrzności dla danej lokalizacji związana z wydajnością energetyczną wiatru. Duże znaczenie mają wszelkiego rodzaju przeszkody na kierunku wiatru, np. pagórki i wzniesienia terenowe, drzewa i lasy, istniejąca i projektowana zabudowa. Mają one bezpośredni wpływ na zmienność siły wiatru. Najkorzystniejsze warunki do inwestycji w tego typu instalacje mają mieszkańcy północnej części kraju. Nieco mniej zadowalające, ale nadal akceptowalne warunki są w pozostałych rejonach kraju.

Indywidualne konstrukcje elektrowni wymagają uzyskania decyzji pozwolenia na budowę. Ze względu na skomplikowany charakter inwestycji wykonanie projektu najlepiej zlecić firmom specjalizującym się w danej dziedzinie, jaką jest biuro projektowe PROJEKT Sp. z o. o w  Koszalinie, które już od kilkunastu lat zajmuje się sporządzaniem projektów budowlanych i wykonawczych farm wiatrowych oraz załatwianiem niezbędnych formalności i nadzorami nad ich realizacją.

Zalety oraz wady przydomowych elektrowni

Największym atutem takiej inwestycji jest otrzymywanie darmowej energii bez szkodliwego działania dla środowiska w postaci pozostawionych odpadów lub spalanego paliwa. Dodatkowo turbiny pracują niemal bezgłośnie i nie emitują żadnych szkodliwych fal elektromagnetycznych. To dobre rozwiązanie dla obszarów, na których występują częste awarie lub przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Istotną wadą są koszty, które trzeba przeznaczyć na budowę instalacji odnawialnego źródła energii. Tym bardziej w przypadku turbiny o małej mocy, taka inwestycja będzie się zawracać nawet w ciągu kilkunastu lat.

Opracowanie:
Koszalin, marsz. Piłsudskiego 61 lok. 1
tel. 94 341 15 94
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz