Materiał Partnera

Czy ogrzewanie pelletem jest szkodliwe dla środowiska?

Czy ogrzewanie pelletem jest szkodliwe dla środowiska?
Zanieczyszczenie powietrza, ocieplenie klimatu, zbliżający się coraz większymi krokami kryzys energetyczny… Wszystko to sprawia, że rządy poszczególnych krajów, a także organizacje takie jak Unia Europejska, zalecają (a wkrótce zaczną wymagać!) wprowadzenie istotnych zmian dotyczących ogrzewania budynków, zarówno przez podmioty gospodarcze, jak i osoby prywatne. Czy rozwiązaniem może okazać się pellet?


Pellet to drobny granulat powstały w wyniku sprasowania w odpowiednich warunkach (wysokie ciśnienie i temperatura) wiórów, zrębków drzewnych i innego typu odpadów tartacznych. W związku z tym, że mamy tu do czynienia z paliwem stałym, słusznie nasuwa się pytanie o jego ekologiczność.

Łatwa adaptacja

Na wstępie uczciwie należy zaznaczyć, że ogrzewanie pelletem nie jest tak przyjazną środowisku naturalnemu technologią, jak chociażby wykorzystanie pomp ciepła czy paneli solarnych. Kotły na pellet są jednak znacznie tańsze, można też przystosować do spalania tego surowca kotły na innego rodzaju paliwa stałe.

Poza tym nie ma konieczności przerabiania już istniejącej instalacji ciepłowniczej, co też wiązałoby się ze sporymi kosztami – dodaje ekspert z produkującej kotły c.o. firmy Nibe-Biawar z Białegostoku.

Dzięki temu pellet staje się opcją dostępną szerszemu gronu użytkowników, a masowe przejście na ten rodzaj paliwa z oleju, węgla czy gazu może okazać się zbawienne nie tylko dla środowiska, ale też dla naszego portfela i przede wszystkim zdrowia. Warto również pamiętać, że w przeciwieństwie do wymienionych surowców, pellet jest paliwem dość szybko odnawialnym, nie zachodzi więc aż takie ryzyko, że go w pewnym momencie po prostu zabraknie.

Redukcja smogu

Wróćmy jednak do pytania o to, czy pellet jest paliwem ekologicznym. Należałoby na nie odpowiedzieć twierdząco, zwłaszcza zważywszy na fakt, że podczas jego spalania do atmosfery przedostaje się blisko cztery razy mniej pyłu niż w przypadku spalania węgla, szkodliwy benzo(a)piren zaś w ogóle nie jest wytwarzany. W porównaniu z innymi paliwami, znacznie niższa jest też tutaj emisja tlenków węgla, siarki i azotu czy rakotwórczych dioksyn.

Neutralny dla efektu cieplarnianego

W wyniku spalania pelletu powstają niewielkie ilości popiołu (ok. 5 kg na tonę paliwa), który można w dodatku zastosować jako ekologiczny nawóz, a także dwutlenek węgla. Trzeba jednak wiedzieć, że ilość tego ostatniego jest zasadniczo równa ilości dwutlenku węgla pochłoniętego przez rośliny, z których powstał spalony pellet. To właśnie dlatego nazywa się go często zielonym węglem, a także mówi w jego przypadku o zerowym bilansie CO2.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz