Artykuł sponsorowany

Czy musisz złożyć sprawozdanie środowiskowe?

Czy musisz złożyć sprawozdanie środowiskowe?
Wobec obecnych zmian klimatycznych, z roku na rok coraz więcej mówi się o dodatkowych opłatach środowiskowych. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy jest zobowiązany do złożenia sprawozdania środowiskowego i uiszczenia opłaty. Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu przedsiębiorstwo wykorzystuje środowisko. Czy Twoją firmę mogą ominąć dodatkowe koszty?

Kto musi składać sprawozdanie?

Sprawozdanie środowiskowe jest zobowiązany złożyć każdy, kogo działalność w jakiś sposób wykorzystuje i nadwyręża zasoby środowiska naturalnego. Może to dotyczyć nie tylko wytwórstwa w dziedzinie  upraw rolnych, chowu i hodowli zwierząt lub ogrodnictwa, ale także mniej oczywistych rzeczy – na przykład korzystania z samochodu. Jeśli opłata za korzystanie ze środowiska nie przekroczy 100 PLN, przedsiębiorca nie musi dostarczać sprawozdania do urzędu marszałkowskiego.  Dzięki temu mniejsi przedsiębiorcy, którzy nie są dużym zagrożeniem dla środowiska, nie muszą załatwiać dodatkowych formalności.

Jak składać?

Firmy, w których opłaty przekroczyły wartość 100 PLN, są zobowiązane do przekazania sprawozdania środowiskowego do urzędu marszałkowskiego. Termin składania sprawozdań jest ściśle określony i wyznaczony do 31 marca roku następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie. Nie trzeba robić tego osobiście, przedsiębiorca ma możliwość wysłania deklaracji również listownie, a nawet elektronicznie. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z usług doświadczonego biura rachunkowego. Profesjonalnych księgowych i biegłych rewidentów, którzy pomogą zminimalizować koszty prowadzenia przedsiębiorstwa, można znaleźć między innymi w Kancelarii Biegłych Rewidentów Księga, która znajduje się w Katowicach. Kancelaria współpracuje zarówno z mniejszymi, jak i dużymi przedsiębiorstwami.

Od czego zależy wysokość opłat?

Wysokość opłaty środowiskowej jest ustalana na podstawie stopnia eksploatacji środowiska przed dane przedsiębiorstwo. Firmy, które nie nadwyrężają jego naturalnych zasobów, mogą być spokojne. Najwyższe opłaty muszą uiszczać zakłady produkcyjne, które przyczyniają się do wysokiej emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych. Ostatnimi czasy polityka Unii Europejskiej zmierza w kierunku skuteczniejszej ochrony środowiska, dlatego przedsiębiorcy mogą spodziewać się rosnących opłat z tym związanych. Wobec tego warto opierać się nie tylko na wiedzy czerpanej z internetowych poradników, ale również specjalistów, którzy stale aktualizują swoją wiedzę, wraz z wchodzeniem nowych przepisów prawnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz