Artykuł sponsorowany

Czy można wziąć L4 przebywając na wypowiedzeniu?

Czy można wziąć L4 przebywając na wypowiedzeniu?

Okres wypowiedzenia to zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika trudny czas. Zatrudnienie zostaje przerwane najczęściej z powodu niezadowolenia jednej ze stron. Okres wypowiedzenia zależnie od zapisów umowy od 2 tygodni do 3 miesięcy. Pracownik jest zobowiązany do sumiennego wykonywania swoich obowiązków w tym czasie. Czy przysługują mu te same prawa, co wcześniej – czy na przykład może wziąć L4 z zasiłkiem chorobowym?

Przebywającemu na wypowiedzeniu pracownikowi przysługuje prawo korzystania z praw, w tym do zasiłku chorobowego wypłacanego za czas na L4. – mówi ekspert prawa pracy Wojciech Chmurak

Komu przysługuje prawo do zwolnienia lekarskiego

Zwolnienie lekarskie wystawiane jest przez lekarza na podstawie orzeczenia o czasowej niezdolności do pracy wywołanej chorobą, urazem lub która powstała w innych okolicznościach. Najczęstszymi przyczynami zwolnień są przeziębienie i grypa. Pracownikowi zatrudnionemu na umowie o pracę przysługuje wypłata zasiłku chorobowego w wysokości 80% podstawy, ale są wyjątki. Kobietom w ciąży np. przysługuje aż 100% zasiłku przysługującego w czasie niezdolności do pracy. W przypadku pracowników zatrudnionych w ramach umowy zlecenia prawo do skorzystania z zasiłku chorobowego przysługuje, jeśli pracownik opłacił dobrowolną składkę chorobową oraz minął już 3-miesięczny okres karencji. Różnica tych dwóch form zatrudnienia leży w przepisach, które się stosuje w obu przypadkach. Pracownika na etacie chroni tzw. kodeks pracy, natomiast zleceniobiorcę prawo cywilne (w rezultacie ma on mniejsze prawa, niż ten pierwszy).

Wypowiedzenie umowy o pracę a zwolnienie lekarskie

Nie bez powodu dokonaliśmy rozróżnienia na wypowiedzenie umowy o pracę i zlecenia. Pracownik na etacie w okresie wypowiedzenia chroniony jest dodatkowymi przepisami, które pozwalają np. na pobranie dwóch dni wolnych na poszukiwanie pracy z prawem do wynagrodzenia, jeśli okres wypowiedzenia jest krótszy niż dwa tygodnie. Warunki wypowiedzenia umowy zlecenia określają zapisy tejże umowy. W okresie wypowiedzenia pracownik ma uprawnienia przysługujące mu wcześniej. I tu wreszcie możemy odpowiedzieć na nurtujące Cię pytanie: w okresie wypowiedzenia możesz przebywać na L4. Wynika to z Twoich praw pracowniczych. Pamiętaj o tym, że możesz pójść na zwolnienie w trakcie wypowiedzenia, natomiast nie możesz otrzymać wypowiedzenia umowy o pracę, przebywając na zwolnieniu lekarskim. Nie ma określonego limitu czasu zwolnienia na wypowiedzeniu. Zależy to od Twojego stanu zdrowia. Pamiętaj jednak, że pracodawca podejrzewający niewłaściwe wykorzystanie zwolnienia może zlecić kontrolę. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości (np. wykonywanie prac fizycznych, kiedy lekarz zalecił leżenie) ZUS może cofnąć prawo do zasiłku chorobowego i zażądać zwrotu pobranych już środków. Pracodawca może wówczas rozwiązać umowę w trybie dyscyplinarnym. Warto o tym pamiętać, jeśli L4 ma być sposobem na uniknięcie świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz