Artykuł sponsorowany

Czy można schudnąć mając chorobę wpływającą na metabolizm?

Czy można schudnąć mając chorobę wpływającą na metabolizm?

Gdy widzimy na ulicy ludzi z nadwagą lub otyłych, zastanawiamy się, dlaczego "nie wezmą się za siebie". Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że te osoby mogą zmagać się z chorobami zaburzającymi metabolizm, o których nawet nie wiedzą. Sprawiają one, że proces tycia i chudnięcia jest niezależny od ich działań. Czy naprawdę zdrowa sylwetka pozostanie tylko w sferze ich marzeń?

Jakie choroby utrudniają utratę wagi?

Metabolizm to w uproszczeniu proces związany z dostarczaniem energii niezbędnej do życia, a jego zaburzenia wpływają nie tylko na wagę, ale też odczucia temperatury, wygląd włosów i skóry, płodność, odczucie senności itp. Istnieje wiele chorób, które wpływają na nieprawidłowy przebieg procesów metabolicznych w organizmie. Niektóre są wrodzone, niektóre nabyte, a część z nich pojawia się bez wyraźnego bodźca. Należą do nich m.in.: niedoczynność tarczycy, hiperinsulinizm zespół metaboliczny X, zespół Cushinga, zespół policystycznych (wielotorbielowatych) jajników, tzw. PCOS i choroby genetyczne: zespół Laurence'a-Moona-Biedla, zespół Carpentera, zespół Cohena, zespół Pradera-Williego.

O niektórych z tych chorób pacjenci wiedzą, a objawy niektórych uznają za efekt przemęczenia czy stresu. Ciągnie się to miesiącami, zanim zdecydują się na wizytę u specjalisty.

Zacznij od wizyty u lekarza

Jeśli mamy problem z wagą, którego nie da się rozwiązać mimo zdecydowanego zmniejszenia podaży kalorii, a także towarzyszą nam inne objawy, zgłośmy się do lekarza. Powinien on zlecić badania krwi, w tym hormonów w zależności od podejrzewanego schorzenia, a także dać skierowanie do endokrynologa lub - w przypadku kobiet - ginekologa. Ten dobierze nam lekarstwa, które już po kilkunastu tygodniach regularnego brania powinny poprawić komfort naszego życia. Jeśli chcemy schudnąć, nie stanie się to jednak ot tak i będziemy potrzebowali wsparcia kolejnego specjalisty - tym razem od odżywiania.

Dieta punktem wyjścia

Poszukajmy w swojej okolicy dietetyka. Jeśli nie mamy takiej możliwości, zwróćmy się do trenerów personalnych, którzy świadczą usługi układania diety online, takich jak Rafał Wilk z Siły Wilka. Dostarczając mu wyniki badań i opisując swoją historię, otrzymamy dietę, która nie tylko zacznie efektywnie odchudzać nasz organizm, ale też... wspomoże proces leczenia! Do takich chorób powinno się podejść w sposób holistyczny i nie tylko brać leki, ale dostarczać do organizmu odpowiednie makroskładniki i mikroelementy.

Aktywność fizyczna dobra dla każdego

Aktywność fizyczna na pewno pomoże w procesie wracania do normalności. Poprawi kondycję, wydolność oddechowo-krążeniową, wpłynie na jędrność skóry... Dzięki dobrze dobranym ćwiczeniom nie będziemy narażeni na urazy, które mogą pojawić się u osób, które zaczynają swoją przygodę ze sportem. Warto podjąć walkę o nowe życie - nie tylko dla ładnej figury, ale przede wszystkim dla zdrowego organizmu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz