Artykuł sponsorowany

Czy można podpisać umowę przedwstępną w kancelarii notarialnej?

Czy można podpisać umowę przedwstępną w kancelarii notarialnej?

Notariusz jest prawnikiem i doskonale wie, jak zabezpieczyć interesy obu stron, także podczas podpisywania umowy przedwstępnej. Anna Łomnicka Tomasz Obtułowicz Anna Stanek-Wyczółkowska Kancelaria Notarialna jest miejscem, do którego możemy się udać przed kupnem lub sprzedażą nieruchomości. Pozwoli to uniknąć strat, a razie odstąpienia od transakcji drugiej strony, dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Co to jest umowa przedwstępna?

Umowa przedwstępna to zobowiązanie dwóch stron do podpisania przyszłej umowy przyrzeczonej. Stosowana jest w wielu sytuacjach np. przy zakupie samochodu, nieruchomości komercyjnej i niekomercyjnej, a nawet współpracy biznesowej. Może mieć formę odrębnego aktu, czy postanowienia zawartego w kontrakcie. Spisywana jest wówczas, gdy strony jeszcze nie mogą lub z jakiegoś powodu nie chcą, zawrzeć tej właściwej. Takim przykładem jest nabycie domu, na który klient stara się pozyskać środki, występując do banku o kredyt hipoteczny. Dzięki umowie przedwstępnej ma pewność, że nieruchomość na niego czeka. Tego typu dokumenty zawierane z deweloperami, którzy mając nabywców, mogą ze spokojem dokończyć inwestycję, uzyskując niezbędne zezwolenia. Tego rodzaju poświadczenia stosowane są często także w firmach, gdy chodzi o podpisanie w przyszłości kontraktu. Anna Łomnicka Tomasz Obtułowicz Anna Stanek-Wyczółkowska Kancelaria Notarialna w Krakowie sporządza tego typu dokumenty, nadając im moc prawną.

Co powinna zawierać umowa przedwstępna?

Umowa przedwstępna zabezpiecza obie strony, więc musi zawierać takie zapisy, które w razie konieczności pozwolą dochodzić roszczeń na drodze sądowej. Musi być na niej data jej zawarcia, określenie przedmiotu dokumentu sprzedaży, dane sprzedającego i kupującego, cena nieruchomości, samochodu itp. W przypadku kontraktu sprzedaży firmy, w poświadczeniu zawarte są szczegółowe informacje dotyczące współpracy, a także kwota transakcji. W dokumencie mogą być także inne postanowienia, jeśli jest takie życzenie, którejś ze stron. Umowa przedwstępna musi posiadać zapisy możliwe do spełnienia, które zostaną ujęte w jej wersji ostatecznej, właściwie sygnowanej. Jeśli dotyczy ona nieruchomości, powinna być ujęta data jej zawarcia i realizacji transakcji, oraz wszystkie informacje na temat nieruchomości: cena, adres, położenie, stan zabudowy i oczywiście dane osobowe stron.

Jakie zalety ma podpisanie umowy przedwstępnej u notariusza?

Prawnik z Kancelarii Notarialnej z Krakowa, w swoim biurze sporządza umowy przedwstępne. Oczywiście nie ma takiego obowiązku prawnego, abyśmy korzystali z pomocy, ale warto się chronić przed nieuczciwymi kontrahentami. Rola specjalisty w tej dziedzinie zazwyczaj jest niezbędna, a formalne potwierdzenie chroni nas przed oszustwem. Nie chodzi jedynie o wycofanie się z ustaleń jednej strony, ale zdarza się również, że niektóre dokumenty zawierają nieuczciwe zapisy. Zawsze łatwiej dochodzić swoich praw przed wymiarem sprawiedliwości, jeśli wszystko zostało odpowiednio spisane. Gdy zdarzy się, że po podpisaniu, np. umowy na zakup nieruchomości, sprzedający znajduje innego kupca i do transakcji nie dochodzi, można wystąpić na drogę sądową i wyrok sądu zastąpi podpis strony pod dokumentem. Można również zablokować właścicielowi sprzedaż nieruchomości, po wpisaniu do księgi wieczystej roszczenia o zawarcie umowy przyrzeczonej. Tego rodzaju poświadczenie, sporządzone przez notariusza, daje możliwość dochodzenia odszkodowania, poprzez zamieszczenie w niej odpowiednich zapisów. Niewywiązanie się z warunków przez jedną ze stron, może skutkować nawet odpowiedzialnością karną. Pamiętajmy, że nie jest to dla nas duży wydatek, a może okazać się solidnym i formalnym zabezpieczeniem naszych interesów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz