Materiał Partnera

Czy masz miejsce na odrobinę sztuki?

Czy masz miejsce na odrobinę sztuki?

Każdy z nas żyje w ciągłym biegu. Wstając rano, szybko pijemy kawę i spożywamy pierwszy posiłek. Wszystko robimy dwa razy szybciej i bardziej nerwowo, bo przecież niedługo zaczyna się praca, w której już czeka stos dokumentów. Przepełniona skrzynka e-mail pęka w szwach, a aby jej ulżyć, mamy tylko osiem godzin. Wracając, trzeba zrobić zakupy, ugotować obiad, który właściwie można by niedługo nazwać kolacją.

Życie w ciągłym biegu

Jeśli wieczorem znajdzie się trochę czasu, aby móc spokojnie usiąść i poczytać książkę, to dobrze. Niestety szybkie tempo życia nie sprzyja ani zdrowiu fizycznemu, ani psychicznemu. Robiąc zakupy, idzie się do sklepów, w których za jednym razem można kupić wszystko. Mimo że wszystkie sklepy znajdują się zaledwie kilka kroków od siebie, my i tak spędzamy tam tyle czasu, że zaczyna nam go brakować na przygotowanie sobie chociażby jedzenia. Na szczęście można się udać do któregoś z fast foodów, które stoją tuż obok. Po spożyciu odpowiedniego posiłku można wrócić do zakupów. Wychodząc z marketu, okazuje się, że nadszedł już wieczór, czego nie mogliśmy nawet zauważyć, wciągnięci w pułapkę konsumpcjonizmu. Niestety sytuacje takie spowodowane są często nie brakiem czasu, lecz umiejętności zatrzymania się. Jest to naturalna kolej rzeczy, napędzana przez rozwój cywilizacyjny i technologiczny świata. Podróż między kontynentami nie stanowi już problemu, a żeby nawiązać kontakt z osobami po drugiej stronie globu, wystarczy dostęp do internetu. Przy nawale masowo produkowanych produktów, czy ozdób człowiek traci niezależność, oryginalność i możliwość wyrażenia swojego ja. Istnieje jednak sposób, aby to odzyskać. Jest to sztuka.

Pozwól sobie na chwilę odpoczynku

Sztuka daje możliwość zatrzymania się na chwilę, pozwala usiąść i zastanowić się. Dzięki niej możemy wyrazić swoje głęboko skrywane emocje i uczucia. Wie o tym Pani Teresa, właścicielka firmy Atelier, która zajmuje się między innymi ręcznym wykonywaniem ozdób. Jest to doskonały przykład pokazujący, jak w czasie wszechobecnego pędu się zatrzymać. Pasja, która w tym przypadku została w piękny sposób przekształcona w pracę, pozwala nie tylko na chwilę zadumy dla twórcy, ale i dla odbiorcy. Każda osoba, która zwróci uwagę na ręcznie wykonaną ceramikę, bądź obraz namalowany na skórze, płótnie, bądź szkle, będzie mogła skupić się na emocjach emanujących z tych przedmiotów, na chwilę się zatrzymać. Tym właśnie różnią się wszelkiego rodzaju przedmioty codziennego użytku, czy ozdoby wykonane ręcznie, od tych wyprodukowanych w tysiącach egzemplarzy, przez maszyny.

Opracowanie:
Kłodzko, Walecznych 122
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz