Artykuł sponsorowany

Czy konieczny jest montaż podbitki dachowej?

Czy konieczny jest montaż podbitki dachowej?

Podbitka dachowa, inaczej nazywana podsufitką, stanowi element wykończenia połaci dachowej, który jest widoczny spod okapu. Najpopularniejszym materiałem na jej budowę jest drewno sosnowe, świerkowe lub z modrzewia, chociaż stosuje się także podbitki z PCV, płyt drewnopodobnych, blachy stalowej lub blachy aluminiowej. Jej montaż nie jest wymagany przepisami, jednak warto się na nią zdecydować. Sprawdź, dlaczego?

Podbitka dachowa pełni dwojaką funkcję: ochronną oraz dekoracyjną, dlatego warto zdecydować się na jej montaż. Sprawdźmy, na czym polegają obie te funkcje.

Funkcja ochronna

Podbitka dachowa pełni przede wszystkim funkcję ochronną. Zamontowana pod okapem, zasłania elementy konstrukcyjne dachu, chroniąc je tym samym przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Zabezpieczy więźbę, krokwie dachowe lub wiązary przed opadami czy nadmiernym nasłonecznieniem.

Ponadto, dzięki podbitce dachowej, ptaki i owady nie będą miały możliwości zakładania gniazd między wystającymi elementami konstrukcji dachu.     

Kolejna funkcja omawianego elementu dachu to funkcja izolacyjna. Podbitka bowiem ogranicza dostęp powietrza do styku okapu dachu z murem.

Decydując się na montaż podbitki dachowej, warto zwrócić się do profesjonalistów. Firmą, chętnie polecaną przez klientów, zajmującą się dekarstwem od ponad 20 lat, jest firma Solidny Dekarz. Wysoka jakość oferowanych usług, terminowość oraz rzetelność jest tym, co wyróżnia tę firmę spośród innych, funkcjonujących na rynku.   

Funkcja estetyczna

Drugą, niemniej ważną funkcją podbitki dachowej, jest jej funkcja estetyczna. Stanowi dekoracyjne wykończenie okapu, który po jej zamontowaniu prezentuje się wyjątkowo efektownie. Można w niej zamontować dodatkowe oświetlenie wokół domu, które sprawi, że nasza posiadłość będzie wyróżniała się spośród innych. Szczególnie poleca się montaż podbitki dachowej w przypadku, gdy krokwie zostały źle obrobione, mają nieestetyczny wygląd bądź gdy widoczny jest fragment izolacji. Podbitka przykryje także preparat do impregnacji przeciwgrzybicznej.

Sposób montażu

Istnieje kilka sposobów montażu podbitki dachowej. Można ją układać w poprzek okapu, ukośnie lub wzdłuż niego, jeśli okap jest bardzo wąski. Jeśli dach wykonany jest z wiązarów kratowych, tworzących okap w dolnym pasie, wówczas podbitkę montuje się poziomo. W przypadku wysunięcia krokwi poza obrys budynku, mocuje się ją ukośnie. Przyczepia się ją do wystających końców krokwi lub na dodatkowym ruszcie.    

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz