Czy kolorowe soczewki są bezpieczne?

Czy kolorowe soczewki są bezpieczne?
Od pewnego czasu prawdziwym hitem są niekorekcyjne soczewki kontaktowe pozwalające na zmianę koloru tęczówki oka czy nawet jej kształtu. Możemy w ciągu jednej chwili zmienić kolor oczu na szafirowoniebieski, fioletowy, turkusowy, szmaragdowozielony i dowolny inny. Producenci tworzą też soczewki, które zmieniają diametralnie wygląd oczu. Czy są one jednak bezpieczne?

Jakich soczewek unikać?

Lekarze przestrzegają przed zakupem tanich soczewek kompletnie nieznanych marek, sprowadzanych z krajów azjatyckich. Z wyglądu niezwykle efektowna, ale wykonana niskim kosztem soczewka obejmuje zwykle nie tylko obszar źrenicy i tęczówki, ale również część białka oka. Już sam ten fakt stanowi zagrożenie dla wzroku, a to nie wszystko. Soczewki te wykonywane są zazwyczaj z nieodpowiednich materiałów, o niskiej przepuszczalności tlenu. Tego rodzaju szkła zwiększają znacznie ryzyko infekcji bakteryjnej bądź grzybiczej oka. W najlepszym przypadku skończy się na reakcji alergicznej na nieodpowiedni materiał, ale noszenie tych soczewek może doprowadzić także do poważnych schorzeń oczu, a nawet do utraty wzroku (źródło: focus.pl ).

Soczewki z salonów optycznych

Soczewki kontaktowe, nawet jeśli nie są noszone do celów korekcyjnych, muszą być dopasowane do konkretnej osoby. Dlatego zakupić je powinniśmy u optyka – muszą to być bowiem wyroby spełniające wysokie standardy wymagane od produktów medycznych. Najlepiej wybierać znane, sprawdzone marki.

Atestowane, wysokiej jakości soczewki obejmują tylko źrenicę oka i rogówkę, nie wchodząc w rejony białka. Warstwa barwna znajduje się we wnętrzu soczewki, a więc nie ma bezpośredniego kontaktu z okiem. Wyroby te wytwarza się z wysokiej jakości nowoczesnego materiału hydrożelowego. Soczewki nawilżają oko (użytkownikom nie grozi więc np. dolegliwość zwana zespołem suchego oka), a ponadto posiadają filtry UV. 

Na rynku dostępne są zarówno kolorowe soczewki jednodniowe, jak i miesięczne, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Wraz z kompletem soczewek należy więc zakupić płyn do soczewek, w którym przechowujemy soczewki po wyjęciu z oka. Przed i po włożeniu soczewki do oka należy umyć ręce. Podobnie jak w przypadku soczewek korekcyjnych, nigdy nie nosimy kolorowych soczewek dłużej, niż określił to producent. Nawet najlepszej jakości produkt może bowiem doprowadzić do poważnych dolegliwości (np. owrzodzenia rogówki), jeśli nie będzie stosowany zgodnie z zaleceniami. Właściwie użytkowane kolorowe soczewki ze sprawdzonego źródła są natomiast całkowicie bezpieczne dla oczu.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz