Materiał Partnera

Czy każdy budynek musi mieć zamontowany piorunochron?

Czy każdy budynek musi mieć zamontowany piorunochron?

Czy instalacja odgromowa potrzebna jest w każdym domu? Jakie budynki koniecznie muszą mieć założony piorunochron, gdyż wymagają tego normy prawne i bezpieczeństwo? Z jakich elementów składa się instalacja odgromowa i piorunochron? Co należy wiedzieć o jego funkcjonowaniu? Z czyich usług skorzystać? Garść potrzebnych informacji.

Czym jest instalacja odgromowa?

Piorun to sprawa poważna i bardzo niebezpieczna. Piorun może wywołać pożar domu, przepalić druty instalacji elektrycznej.  Pioruny często uszkadzają nasze telewizory, komputery, sprzęty AGD czy systemy alarmowe. W jaki sposób zadbać o ochronę przed piorunami? Nasze budynki lub domy przed piorunem może ochronić piorunochron. Nie chodzi o to, że instalacja zapobiegnie uderzeniu, gdyż to niemożliwe. Nie mniej jednak może znacznie lub całkowicie zminimalizować jego skutki. Warto zapamiętać, że piorunochron składa się z dwóch części – instalacji odgromowej oraz wewnętrznych zabezpieczeń. Instalacja odgromowa to nic innego jak droga dla prądu powstałego w wyniku wyładowania atmosferycznego, które zapewnia bezpieczne uziemienie ładunku. Droga przebiega od dachu do ziemi nie zahaczając o konstrukcję budynku. Dzięki temu dom pozostaje bezpieczny. Instalacja piorunochronu składa się ze zwodów umieszczonych na dachu, przewodów odprowadzających oraz z sprawnego uziemienia.

Jakie budynki powinny mieć założoną instalację piorunochronną?

Zgodnie z Normami Polskimi prawnymi, instalacja odgromowa jest konieczna przy budynkach przekraczających powierzchnię ponad 500 metrów kwadratowych oraz o wysokości powyżej 15 metrów, jeżeli z kolei z obliczeń wynika, że wskaźnik zagrożenia piorunowego przekracza normę – również instalacja jest wymagana. Podobnie w przypadku użycia materiałów łatwopalnych w budowie. W praktyce jednak instalacje montowane są w domach jednorodzinnych jak i wielorodzinnych, w halach produkcyjnych czy magazynowych, w sklepach, budynkach biurowych, budynkach historycznych czy sakralnych – nawet jeżeli nie są absolutnie wymagane, ponieważ burze nie przestrzegają przepisów. Pamiętajmy, instalacje chronią nasze życie, zdrowie, sprzęty domowe i elektroniczne dane, do ich wykonania potrzebne są odpowiednie materiały oraz profesjonalne wykonanie przez doświadczonych monterów z Budniok Technika Sp. z o.o.  – która zajmuje się projektowaniem instalacji, jej montowaniem, serwisowaniem, audytowaniem oraz wszelkimi remontami.  Firma projektuje instalacje odgromowe, doradza w projektowaniu lub w doborze oferty w zależności od charakteru czy funkcji budynku, wymagań technicznych czy budżetu. Instalacja musi być wykonana zgodnie z Polskim Normami, a także regularnie kontrolowana a uziemienie mierzone.

Opracowanie:
Czechowice-Dziedzice, Narutowicza 79
tel. 32 737 57 15
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz