Artykuł sponsorowany

Czy każde opakowanie z tworzyw sztucznych musi być atestowane?

Czy każde opakowanie z tworzyw sztucznych musi być atestowane?

Producenci opakowań z tworzyw sztucznych w coraz większym stopniu dbają o to, by ich wyroby były nieszkodliwe i bezpieczne dla zdrowia. Dowodem tego są atesty dla wytwarzanych produktów. Czy ich posiadanie jest w Polsce prawnym obowiązkiem? Czy każde opakowanie z tworzyw sztucznych musi być atestowane? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Atest niby nieobowiązkowy, ale…

W dzisiejszych czasach posiadanie atestów przez producentów opakowań z tworzyw sztucznych jest normą. Zastanawiasz się pewnie, czy jest tak dlatego, że stanowi to prawny obowiązek producenta, czy może jest jakiś inny powód takiego stanu rzeczy. Prawda może wydać się zaskakująca. Obecnie obowiązujące w Polsce przepisy nie wymuszają bowiem na producentach opakowań posiadania atestu dla ich wyrobów. Dotyczy to wszystkich rodzajów opakowań, także tych na leki i produkty lecznicze, suplementy diety czy kosmetyki. Wyjątkiem są materiały i produkty mające kontakt z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi. Posiadanie atestu w pozostałych przypadkach jest przejawem jedynie dobrej woli producenta, nie prawnym obowiązkiem. Proces jego uzyskiwania odbywa się w różnych akredytowanych laboratoriach badawczych.

Skoro atest nie jest prawnie wymagany, to dlaczego niemal każdy producent opakowań z tworzyw sztucznych zabiega o to, by jego wyroby go uzyskały? Dzieje się tak z kilku prostych przyczyn. Po pierwsze konkurencja na rynku w dzisiejszych czasach jest ogromna, a konsument, jeśli ma do wyboru produkt umieszczony w opakowaniu z atestem lub analogiczny wyrób w opakowaniu nieatestowanym, prawie na pewno wybierze ten pierwszy. Po drugie zarówno producent, jak i podmiot zamawiający opakowania zwyczajnie dba o to, by były one nieszkodliwe i bezpieczne dla zdrowia, a najlepiej również nadające się do recyclingu. Producenci przede wszystkim leków, produktów leczniczych i suplementów diety oferują nam wyroby, które mają leczyć oraz chronić i wzmacniać zdrowie. Nie mogą więc jednocześnie tego zdrowia narażać poprzez sprzedaż produktów w niesprawdzonych, nieprzebadanych i nieatestowanych opakowaniach. Po trzecie wreszcie wyboru dostawcy opakowań dokonuje się w przetargach bądź konkursach ofertowych. Nie ma żadnych szans na wygraną, jeśli nie przedstawi się atestów. Takiej oferty w ogóle nie bierze się pod uwagę. Wszystkie strony, także potencjalni odbiorcy i konsumenci mają zbyt wiele do stracenia. Każda renomowana firma posiada atesty dla swoich produktów. Konkluzja jest więc taka: opakowania z tworzyw sztucznych, poza tymi, które mają kontakt z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi, prawnie nie muszą, ale fizycznie powinny być atestowane. Co w świetle tego, o czym mówiłem wcześniej, znaczy mniej więcej tyle, że jednak muszą posiadać atest – wyjaśnia przedstawiciel firmy Onplast, produkującej opakowania, butelki i nakrętki z tworzyw sztucznych – polipropylenu i polietylenu.

W jaki sposób uzyskuje się atest?

Podstawę do rozpoczęcia procesu opiniowania stanowi poprawnie wypełniony wniosek o atestację. Następnie wnioskodawca powinien skompletować niezbędną dokumentację i dostarczyć ją do  laboratorium. Wśród wymaganych dokumentów znajdują się informacje o nazwie handlowej poddawanego atestacji wyrobu, materiału lub produktu, jego przeznaczeniu i zakresie stosowania oraz jego składzie chemicznym lub materiałowym – ilościowym i jakościowym. Te dane zostają później umieszczone w treści certyfikatu. (...)

Po przekazaniu kompletnej dokumentacji następuje jej analiza oraz ocena materiału, produktu lub wyrobu pod kątem bezpieczeństwa dla ludzi i środowiska. Wnioskodawca otrzymuje pełny raport z wykonanych badań, poświadczający używanie przez producenta odpowiednich surowców.

Uzyskanie pozytywnych wyników badań nie jest wcale takie łatwe. Aby je otrzymać,  dany wyrób, materiał czy produkt musi spełniać surowe normy oraz najwyższe standardy bezpieczeństwa. Jeśli więc planujesz zakup opakowań z tworzyw sztucznych, zwracaj uwagę na to, czy są one atestowane. Atesty bowiem to nie nic nieznaczące dokumenty, które może uzyskać każdy za odpowiednią opłatą, lecz bardzo ważne świadectwa rzeczywistego bezpieczeństwa i braku szkodliwości dla zdrowia. Mimo że w części przypadków nie są prawnie wymagane, to każdy profesjonalny i rzetelny producent opakowań musi traktować ich uzyskanie jako swój obowiązek.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz