Artykuł sponsorowany

Czy każda rozbiórka wymaga pozwolenia?

Czy każda rozbiórka wymaga pozwolenia?

W dobrej okolicy znalazła się duża działka na sprzedaż, jednak stoi na niej niszczejący budynek, który wymaga rozbiórki? A może chciałbyś pozbyć się garażu, którego już dawno nie potrzebujesz? Prawo budowlane jasno określa, co możesz zrobić z takim budynkiem. Oczywiście można go rozebrać, jednak może wymagać to zdobycia pozwolenia. W jakich sytuacjach potrzebujesz zgody na rozbiórkę?

Kiedy nie jest potrzebna zgoda na rozbiórkę?

Zgoda na rozbiórkę budynku jest wymagana w większości przypadków, prawo przewiduje jednak kilka odstępstw od tego warunku. O takim wyjątku opowiada pracownik firmy budowlano-transportowej Complex Car:

Nie każda rozbiórka musi być poprzedzona otrzymaniem zgody. Bez pozwolenia można zdemontować budynek do 8 metrów wysokości, o ile nie jest usytuowany przy granicy działki w odległości mniejszej niż wynosi połowa jego wysokości. Należy jednak mieć na uwadze, że taki zakres prac wymaga uprzedniego zgłoszenia właściwemu organowi.

Istnieją też rodzaje budynków, których rozbiórka nie wymaga ani pozwolenia, ani zgłoszenia. Są to obiekty, które nie wymagają również pozwolenia na budowę. Należą do nich między innymi budynki gospodarcze, wiaty oraz altany ogrodowe. Przed dokonaniem rozbiórki takiego budynku warto jednak upewnić się, że nie są one zabytkami lub nie zostały objęte ochroną konserwatora. W takich wypadkach konieczne będzie wydanie pozwolenia. W jaki sposób można je uzyskać?

Wymagana zgoda na rozbiórkę budynku

Powstanie budynku może mieć znaczący wpływ na okolicę, nic więc dziwnego, że prawo budowlane jasno określa, jakie warunki należy spełnić, aby móc w ten sposób wpływać na krajobraz. Tak samo jest z planowaniem rozbiórki niepotrzebnych lub zniszczonych budynków: obie czynności należą bowiem do robót budowlanych i przed przystąpieniem do pracy wymagane jest spełnienie określonych procedur.

Artykuł 30b ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane określa, jakie czynności należy podjąć, aby otrzymać pozwolenie na rozbiórkę. Pierwszym krokiem jest skompletowanie dokumentów i wypełnienie wniosku. Następnie należy złożyć go we właściwym urzędzie (najczęściej jest to Starostwo Powiatowe), a podanie uzupełnić o:

  • zgodę właściciela budynku na rozbiórkę,
  • mapkę wskazującą położenie budynku,
  • opis prac, jakie będą wykonane podczas robót rozbiórkowych,
  • deklarację, w jaki sposób zostaną zabezpieczone mienie i ludzie,
  • niezbędne pozwolenia związane z oddziaływaniem prac na środowisko,
  • projekt rozbiórki.

Wraz z wnioskiem należy wnieść wymaganą opłatę skarbową, a jego rozpatrzenie może trwać do 65 dni. Następnie można przejść do pracy: rozbiórki można dokonać poprzez skorzystanie z usług koparki, wyburzenie lub ręczny demontaż budynku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz