Artykuł sponsorowany

Czy istnieje maksymalna dopuszczalna wysokość ogrodzenia?

Czy istnieje maksymalna dopuszczalna wysokość ogrodzenia?

W polskiej kulturze dużą wagę przykłada się do prywatności i własnej przestrzeni. Wyznacza się ją najczęściej ogrodzeniem. W ten sposób chronimy się przed wścibskimi spojrzeniami, ale też zwiększamy poczucie komfortu wszystkich domowników. W naszym kraju niskie płoty i murki nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Ale czy wobec tego istnieją jakieś granice prawne dopuszczalnych wysokości?

Wysokość ogrodzenia a przepisy prawa

Kwestię wysokości i charakterystyki stawianych ogrodzeń regulują trzy najważniejsze dokumenty legislacyjne, do których zaliczają się:

  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75, poz. 690 z późn. zm.),
  • Ustawa z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 207, poz. 2016
    z późn. zm.),
  • Ustawa z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. nr 80, poz. 717 z późn. zm.).

Zapisy prawa nie precyzują natomiast, jak należy rozumieć wysokość ogrodzenia, a w szczególności tego, w jaki sposób trzeba przeprowadzać jego pomiary. Pomocne w tym względzie może być jednak orzeczenie, jakie wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie wyroku z dnia 28 października 2004 r. (sygn. akt: IV SA 1191/03). O wysokości ma decydować konstrukcja naziemna ogrodzenia, liczona w jego najwyższym punkcie, w tych samych miejscach po jego obu stronach.

Co do zasady, budowa ogrodzenia nie wymaga od inwestora decyzji o pozwoleniu na budowę. W przypadku chęci postawienia takiej konstrukcji nie jest potrzebne nawet zwykłe zezwolenie władz administracyjnych. Od tej zasady istnieją jednak pewne wyjątki.

Kiedy potrzebne jest zezwolenie na budowę?

Jeśli ogrodzenie ma być wytyczone od strony drogi, ulicy, placu, torów kolejowych lub innych miejsc publicznych, potrzebne jest pozwolenie na budowę.

Tak samo wygląda to w przypadku, gdy ogrodzenie przekracza wysokość 2,20 metrów. Wówczas konieczne jest zgłoszenie tego właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej – wyjaśnia specjalista z firmy SAPES.

Sytuacja komplikuje się także w momencie, gdy zachodzi konieczność wybudowania muru oporowego. Jest tak na przykład wtedy, gdy występuje spora różnica poziomów między działkami sąsiednimi i wymagane jest stworzenie zabezpieczenia przez obsuwaniem się terenu z wyżej położonej działki. W takim przypadku należy wykonać projekt ogrodzenia oraz wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę.

Jakie pozostałe warunki techniczne musi spełniać ogrodzenie?

Jeśli chodzi o pozostałe obostrzenia w zakresie charakterystyki ogrodzenia, to warto wspomnieć jeszcze o jednej kwestii. Otóż żaden mur – niezależnie od tego, czy jest to ogrodzenie metalowe, czy betonowe – nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt.

Jeśli ogrodzenie jest niższe niż 1,8 m, to nie można umieszczać na nim ostro zakończonych elementów, takich jak drut kolczasty, tłuczone szkło, urządzeń pod napięciem itd.

 

  

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz