Artykuł sponsorowany

Czy istnieje dobra alternatywna dla plomby?

Czy istnieje dobra alternatywna dla plomby?

Plomba jednoznacznie kojarzy się z wizytą u stomatologa i ubytkiem w zębie. Jest to tradycyjny sposób „łatania dziur” w naszym uzębieniu. Wraz z rozwojem stomatologii, dentyści zyskali jednak nowe narzędzia i techniki związane z opracowywaniem uszkodzonych zębów. Jednymi z nich są nowoczesne wypełnienia typu inlay i onlay. Czym się charakteryzują?

Czym są wypełnienia inlay i onlay?

Inlay i onlay to wkłady koronowe, które stanowią uzupełnienie protetyczne zębów, mogące zastąpić tradycyjne plomby przy rozległych uszkodzeniach tkanek. Wkłady te stosuje się głównie na uzębieniu strefy bocznej – przedtrzonowcach i trzonowcach

Uzupełnienia typu inlay stosuje się w sytuacji, kiedy uszkodzenia zęba dotyczą jedynie powierzchni żującej i nie obejmują guzków. Jeżeli zaś trzeba odbudować także guzki, stomatolog użyje wkładu koronowego typu onlay. W przypadku, kiedy uszkodzenia tkanek są tak poważne, że zdrowe pozostają tylko ściany zęba, można zastosować trzeci typ uzupełnień – overlay.

Wskazania do zastosowania wkładów koronowych i ich zalety

Jak tłumaczy pani Małgorzata Łęcicka – stomatolog z Dąbrówki – najczęstszym wskazaniem do zastosowania wkładów koronowych typu inlay lub onlay są rozległe zniszczenia korony zęba spowodowane przez zaawansowaną chorobę próchnicową. W takiej sytuacji wykorzystanie tradycyjnych plomb nie jest wystarczającym rozwiązaniem. Nie są one odpowiednio trwałe, co ma wpływ na jakość odbudowy zęba.

Uzupełnienia protetyczne cechują się znaczną wytrzymałością, lepiej też przenoszą siły żucia i są bardziej odporne na przeciążenia. Ponadto uzupełnienia typu inlay/onlay wyróżniają się także wysoką estetyką. Stomatolog przygotowuje je na wymiar, dzięki czemu są one idealnie dopasowane do leczonego zęba zarówno jeśli chodzi o kształt, jak i odcień. Wypełnienia tego typu produkuje się z porcelany, która doskonale imituje naturalne zęby i jest odporna na przebarwienia.

Jak wygląda leczenie zębów z użyciem nowoczesnych uzupełnień?

Odbudowa zębów przy pomocy wkładów koronowych zabiera więcej czasu, lecz przynosi znacznie lepsze efekty w porównaniu do zastosowania tradycyjnych plomb. Podczas pierwszej wizyty stomatolog zajmuje się dokładnym oczyszczeniem zębów z próchnicy. Po precyzyjnym opracowaniu ubytku, dentysta pobiera jego wycisk, który służy do wykonania uzupełnień protetycznych. Następnie ząb zabezpieczany jest tymczasowym wypełnieniem do momentu, aż właściwe wkłady koronowe będą gotowe. Podczas kolejnej wizyty specjalista zdejmuje tymczasowy opatrunek i osadza w ubytku wkład inlay/onlay używając przy tym specjalistycznego cementu stomatologicznego. Gotowe! Odbudowane zęby nie różnią się niczym od naturalnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz