Artykuł sponsorowany

Czy inwestycja w panele fotowoltaiczne jest opłacalna?

Czy inwestycja w panele fotowoltaiczne jest opłacalna?

O fotowoltaice mówi się ostatnimi dużo z powodu różnych dotacji, programów rządowych, które mają na celu zmniejszenie emisji szkodliwych pyłów do atmosfery i tym samym poprawę jakości powietrza. Jakie są zalety z zainstalowania paneli fotowoltaicznych w domach jednorodzinnych? O czym warto pamiętać, decydując się na panele fotowoltaiczne?

Jakie są zalety z instalacji paneli fotowoltaicznych?

W przypadku paneli fotowoltaicznych podstawową zaletą ich zainstalowania przez właścicieli domów jednorodzinnych jest nieograniczony dostęp do darmowej energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne, dzięki wbudowanemu w instalację falownikowi zamieniają prąd stały pobierany wprost „ze słońca” w prąd zmienny, jaki wykorzystywany jest w domach. Korzyścią, która przekonuje z miesiąca na miesiąc coraz większą liczbę osób do zainwestowania w panele fotowoltaiczne, jest możliwość nieograniczonego żadnymi przerwami w dostawie prądu korzystania z prądu. Jednak aby tak się stało, należy budując, czy też projektując instalację fotowoltaiczną wybrać odpowiedni system działania sieci. Chodzi o decyzję pomiędzy systemem on-grid (zależnym od sieci energetycznej) a system off-grid, całkowicie niezależnym od sieci. System off-grid, mimo że jest droższy od popularnego systemu on-grid, ma pewną istotną zaletę. Mając zainstalowane panele słoneczne w systemie off-grid, dobrane z dość sporym zapasem do zapotrzebowania danego budynku na energię elektryczną, nie trzeba się martwić przerwami w dostawie prądu, jak to bywa w przypadku korzystania z „prądu sieciowego”. Jest to możliwe dzięki wbudowanym w instalację akumulatorom (zastępującym przyłączenia do sieci), które gromadzą energię elektryczną i przechowują ją w formie energii chemicznej.

Instalacje on-grid wyłączają się wraz z zanikiem napięcia w sieci, choć zapewne plusem jest możliwość “oddawania nadwyżek prądu” i odbierania ich, w momencie gdy instalacja generuje mniejsze ilości energii elektrycznej. Korzyści są spore, gdyż oddając 1 kW można “odebrać”  0,8 KW (dla instalacji o max. mocy 10 kW). Gdy awarie prądu zdarzają się na danym terenie stosunkowo często, system on-grid może nie być najlepszym pomysłem.

Do zalet fotowoltaiki należy dodać podniesienie wartości nieruchomości, co w przypadku nieruchomości, nie jest bez znaczenia. Nigdy nie wiadomo jak ułoży się życie, a większa wartość nieruchomości to zawsze większe środki finansowe do zdobycia. Dzięki możliwości włączenia montażu instalacji fotowoltaicznej do różnych programów dofinansowania, inwestycja w panele słoneczne jest niezwykle atrakcyjna cenowo. Same programy typu Mój Prąd pozwalają uzyskać około 5000 zł, a w przypadku skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej od podatku można odliczyć inwestycję w panele fotowoltaiczne od podatku i uzyskać do 16 860 zł zwrotu.

Chcąc zmaksymalizować korzyści wynikające z inwestycji w panele fotowoltaiczne, należy przede wszystkim znaleźć firmę instalatorską z doświadczeniem, która buduje systemy fotowoltaiczne na sprawdzonych, wysokiej jakości komponentach pozwalających na bezpieczne użytkowanie instalacji przez lata. Przykładem sprawdzonej firmy instalującej systemy fotowoltaiczne jest firma Gp-System Usługi projektowo-montażowe.

Jak zainstalować panele fotowoltaiczne i nie żałować?

Zaufanie do firmy instalatorskiej to podstawa udanej inwestycji. W przypadku dobrze przeprowadzonego audytu potrzeb energetycznych gospodarstwa zainteresowanego fotowoltaiką okres zwrotu z inwestycji powinien nastąpić po upływie około 5-7 lat, dlatego szukając realnych oszczędności w kosztach eksploatacyjnych budynku, nie ma pewniejszego źródła oszczędności jak inwestycja w panele słoneczne. Korzyścią przemawiającą za instalowaniem paneli fotowoltaicznych jest równię mało kłopotliwa konserwacja instalacji fotowoltaicznej, która spokojnie może ograniczać się wyłącznie do mycia paneli słonecznych od dwóch do trzech razy w roku.

Instalacja paneli fotowoltaicznych jest w pełni bezpieczna i pozbawiona niepewności, ryzyka niepowodzenia. O niezawodności instalacji fotowoltaicznych świadczą długie okresy gwarancyjne dostawców paneli fotowoltaicznych, które nierzadko sięgają 25 – 30 lat. Dobrze zaprojektowana instalacja paneli słonecznych będzie odporna na niekorzystne warunki pogodowe, z jakimi przyjdzie jej walczyć na co dzień. Panele fotowoltaiczne są odporne nie tylko na wiatr, mróz i skrajnie wysokie letnie temperatury, ale również na niszczące działanie burz z gradem, czy nacisk pokrywy śnieżnej.

Opracowanie:
Babice, Krakowska 70
tel. 509 264 412
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz