Artykuł sponsorowany

Czy gwiazdki zawsze określają standard hotelu?

Czy gwiazdki zawsze określają standard hotelu?

W branży hotelarskiej przyjęło się, iż liczba gwiazdek danego hotelu, określa jego standard, ekskluzywność oraz mnogość udogodnień. Warto jednak wiedzieć, że jest to tylko umowna próba ujęcia danego ośrodka w pewne ramy. Czasem hotel na przykład trzygwiazdkowy zapewni nam lepszy pobyt, niż ten czterogwiazdkowy. Od czego to zależy? Tu warto pamiętać o całościowej ocenie danego hotelu, również panującej w nim atmosfery!

Hotele 3-gwiazdkowe, tam gdzie zaczyna się podwyższony standard

W hotelarstwie obiektami o podwyższonym standardzie są te, które posiadają trzy gwiazdki lub więcej. Warto przy tym wiedzieć, że nie każdy z trzygwiazdkowych hoteli, jest w odpowiedni sposób standaryzowany. Wielokrotnie wypoczynek w tego typu obiektach, jest znacznie przyjemniejszy od tego w placówkach, które przy swojej nazwie szczycą się czterema, lśniącymi gwiazdkami. O czym zatem mówią nam dzisiaj te symbole? Przede wszystkim pozwalają określić, z jakim typem hotelu mamy do czynienia. Najczęściej hotele trzygwiazdkowe są idealne na krótkoterminowe kwaterunki pracowników biznesowych kadry menażerskiej, czy też pobyty par oraz turystów, którzy chcą zwiedzać dane miasto.

Pamiętaj przy tym o tym, iż należy brać także poprawkę na ilość gwiazdek hoteli miejskich usytuowanych w dużych miastach, oraz tych położonych w kurortach morskich oraz górskich. Typ wypoczynku w takich obiektach jest całkowicie inny, dlatego porównywanie dwóch hoteli z takich różnych branżowych środowisk jest bezcelowe. Trzygwiazdkowy hotel w dużym mieście z pewnością będzie bardziej luksusowy, niż obiekt w „takim samym standardzie” w mniejszych miejscowościach turystycznych. Zwróć uwagę również na to, że każde państwo wyróżnia się własnymi standardami hotelarskimi. Inne oferuje Polska, a inne np. Grecja.

Przykład hotelu trzygwiazdkowego 

Świetnym przykładem hotelu trzygwiazdkowego, który z pewnością może zaoferować pobyt w standardzie jeszcze wyższym, niż ten szablonowy, jest gdański Hotel Amber. Na jego wysoką i w pełni obiektywną ocenę, powinno wpływać to, iż gwarantuje on między innymi przestronne sale konferencyjne, sale bankietowe wykorzystywane m.in. podczas uroczystości weselnych, centrum morskie SPA z masażami, czy też restaurację prowadzoną przez kuchennych wizjonerów. Dopełnieniem wysokiej – bądź, co bądź zaniżonej – oceny są również w pełni wyposażone, nowoczesne pokoje, wyróżniające się swoim architektonicznym designem. Skąd zatem trzy gwiazdki, zamiast czterech? W przypadku różnych hoteli wiąże się to często z brakiem chęci podwyższania cen, czego często efektem jest oferowanie pobytu z oficjalnym standardem „4 stars”. Zaniżona ocena pozwala zatem przyciągnąć większą ilość zainteresowanych osób, które będą zaskoczone niskimi kosztami, a bardzo wysokim standardem jakości. Właściciele takich obiektów wykonują dla swoich gości swoisty ukłon.

Kuchnia ma znaczenie

Kolejnym dowodem na to, iż ilość gwiazdek to tylko kwestia umowna, to działalność restauracji hotelowych. Niektóre obiekty zaliczane do trzech gwiazdek, dzięki zatrudnianiu wybitnych kucharzy, są w stanie przebić swoim standardem nawet najmodniejsze lokale w danym mieście! Jeśli chcesz zatem poczuć się w określonym miejscu komfortowo, nie patrz na oficjalne oceny hotelu, ale poznaj jego charakterystykę np. na jego stronie internetowej. Nie każdy bowiem lubi wykwintną oraz wyszukaną kuchnię. Czasem na pozór mniej egzotyczne dania bardziej trafiają do podniebienia gości. Potwierdzeniem tego stwierdzenia są opinie turystów zagranicznych odwiedzających polskie nowoczesne hotele i ich restauracje. Znacznie częściej zachwycają się oni wołowym tatarem, polewką z ryb, parpadellami z kozim serem, pierogami z mięsem w leśnym wydaniu, czy też sznyclem cielęcym z jajkiem, niż owocami morza, czy kuchnią japońską. Pamiętaj o tym, że standardy hotelowe nie mają smaku! To Ty dobierasz miejsce wypoczynku pod swoje preferencje…

Dodatkowe udogodnienie – SPA

W polskich realiach hotelarskich działa mnóstwo hoteli o standardzie trzygwiazdkowym, które nie oferują takich udogodnień, jak strefa relaksu SPA. Inne zaś wyróżniają się właśnie oferowaniem masaży klasycznych, relaksacyjnych, leczniczych, czekoladowych, bańką chińską, kosmetycznych, gorącymi kamieniami, czy tych aromaterapeutycznych, lub dla kobiet w ciąży. Skąd po raz kolejny taka rozbieżność w ocenie standardów hotelów? Odpowiedź nasuwa się sama: gwiazdki to dzisiaj tylko pewnego rodzaju chwyt marketingowy. Lepiej zwracać uwagę na opinię o danym miejscu w Internecie, na szeroki zakres usług oraz infrastrukturę danego hotelu, a także na nasz zasób pieniężny oraz własne upodobania, niż na liczbę znaczków przy nazwie. One powinny być dla nas tylko swoistym drogowskazem, ułatwiającym poszukiwania!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz