Artykuł sponsorowany

Czy fotowoltaika stanowi przyszłość energetyki?

Czy fotowoltaika stanowi przyszłość energetyki?

Odnawialne źródła energii z roku na rok stają się coraz popularniejsze w Polsce. Panele słoneczne montuje się już nie tylko w przypadku domów jednorodzinnych, ale również na budynkach małych firm. Dzięki instalacji można ograniczyć zużycie energii elektrycznej, co przyczynia się do oszczędności finansowych oraz ochrony środowiska. Sprawdź, czy faktycznie fotowoltaika stanowi przyszłość i odkryj jej największe zalety.

Dlaczego fotowoltaika staje się coraz popularniejsza?

Świadomość społeczeństwa na temat środowiska naturalnego jest obecnie zdecydowanie większa niż jeszcze kilkanaście lat temu. Bardzo dużą wagę przykłada się do ekologii i rozwiązań, które przy niewielkim wysiłku chronią Ziemię. Tym samym bardzo dużym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się alternatywne metody pozyskiwania energii. Obecnie w dużym stopniu czerpie się ją z odnawialnych źródeł. Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań w tym zakresie jest fotowoltaika.

Nie bez znaczenia jest także stale rosnąca opłata za energię elektryczną. Obecne rachunki kilkukrotnie przewyższają te sprzed kilku lat. Dlatego wiele osób decyduje się na montaż paneli słonecznych. Chociaż inwestycja ta początkowo wydaje się bardzo wysoka, to jednak – zależnie od zużycia prądu – może zwrócić się już po kilku latach.

Wydajna instalacja fotowoltaiczna to podstawa

Dynamiczny rozwój fotowoltaiki potwierdza chociażby wyposażenie dostępne obecnie na rynku. Jeszcze kilka lat temu standardem były panele słoneczne o mocy 180 W. Obecnie są one jednymi ze słabszych i najczęściej wybierane się elementy o parametrach:

  • 330 W,
  • 400 W,
  • 500 W.

Wysoka wydajność daje możliwość pozyskania zdecydowanie większej ilości energii, dzięki czemu budynek staje się niemal samowystarczalny.

Dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczną

- Osoby, które decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej, mogą liczyć na częściowe wsparcie finansowe w ramach programów krajowych. Na dotację mogą liczyć klienci indywidualni, którym zależy na pozyskiwaniu energii elektrycznej za pomocą paneli słonecznych — wyjaśnia specjalista z firmy Fotowoltaika.eco.

Warto jednak zauważyć, że programy zapewniające dofinansowanie mają pewne ograniczenia. Dotacja wynosi zaledwie 5000 złotych i może pokryć maksymalnie połowę kosztów poniesionych w związku z realizacją instalacji. Jest ona także wypłacana już po montażu fotowoltaiki, a czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku wynosi – zależnie od liczby zgłoszeń – nawet do trzech miesięcy.

Podstawą w przypadku instalacji fotowoltaicznych jest wybór firmy odpowiedzialnej za jej projekt oraz montaż. Podmiot specjalizujący się w tym zakresie daje zazwyczaj gwarancję na wykonaną przez siebie pracę. Ponadto właściciele instalacji mogą liczyć na dodatkową gwarancję, która dotyczy falowników. Profesjonaliści oferują również serwis pogwarancyjny w przypadku ewentualnych problemów z działaniem systemu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz