Artykuł sponsorowany

Czy fornir jest lepszy od laminatu? Meble fornirowane vs laminowane

Czy fornir jest lepszy od laminatu? Meble fornirowane vs laminowane

Forniry i laminaty stały się najpopularniejszymi wykończeniami powierzchni w różnych typach zabudowy meblowej. Główna różnica polega na tym, że forniry składają się z cienkich warstw drewna, które są dociskane do podłoża ze sklejki, podczas gdy laminaty są wytwarzane przez prasowanie ze sobą warstw płaskiego papieru i żywic plastikowych pod wysokim ciśnieniem. Dzięki nim meble zyskują ostateczny szlif i cieszą oko nieskazitelnym wyglądem. Sprawdźmy, jakie są różnice między tymi dwoma typami wykończeń.

Meble fornirowane – dla kogo?                                                   

Forniry to cienkie płaty drewna, dlatego każdy ma niepowtarzalny wygląd – w przeciwieństwie do laminatów, żadne dwa arkusze forniru nie wyglądają tak samo. Naturalne usłojenie drewna nadaje im bogaty, ciepły i estetyczny wygląd, a dzięki procesowi bejcowania można uzyskać dowolne kolory i wykończenia, takie jak połysk i mat. Warto jednak zaznaczyć, że forniry są podatne na zarysowania, a polerowanie złuszcza się po pewnym czasie. Jednak podobnie jak drewno, powierzchnię forniru można szlifować i polerować, aby uzyskać oryginalny wygląd.

Fornirowane meble, oferowane przez Woodwork Meble Piotr Buczyński, wymagają okresowej konserwacji, ponieważ nie są wodoodporne i mogą ulec uszkodzeniu pod wpływem ciepła. Z tego względu należy unikać wykończeń fornirowych w obszarach obciążonych wilgocią, takich jak kuchnie lub łazienki, ponieważ wilgoć może przedostać się pod fornir i poluzować górną warstwę.

Meble laminowane – charakterystyka

Laminaty są niezwykle trwałe (zwłaszcza wysokociśnieniowe), niepodatne na zabrudzenia i ciepło, oraz odporne na działanie wilgoci.  To sprawia, że ​​ doskonale nadają się do miejsc o dużym natężeniu ruchu, takich jak kuchnie, łazienki czy dziecięce sypialnie. Niestety, laminaty są podatne na odpryski i pęknięcia, a raz uszkodzone nie mogą być poddane renowacji.

W porównaniu z wykończeniem fornirowanym, laminaty są łatwiejsze w utrzymaniu – rutynowe czyszczenie i konserwacja obejmują wycieranie powierzchni wilgotną szmatką lub wodą z mydłem.

Laminaty są dostępne w szerokiej gamie kolorów, wzorów i wykończeń. Ich największą zaletą jest to, że poprawiają wygląd i dotyk naturalnych materiałów, takich jak kamień, drewno, skóra czy naturalny jedwab. Niektóre z najnowszych odmian laminatów są również dostępne w wykończeniach ognioodpornych i antybakteryjnych.

Laminaty czy forniry – co wybrać?

Jeśli wolisz naturalne materiały, ponadczasowy wygląd i ciepło prawdziwego drewna, wybierz wykończenie fornirem. Laminaty najlepiej sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach utrzymanych w stylu minimalistycznym.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz