Artykuł sponsorowany

Czipowanie psów i kotów – co należy wiedzieć?

Czipowanie psów i kotów – co należy wiedzieć?

Czipowanie zwierząt, czyli elektroniczne znakowanie, ma przede wszystkim służyć przeciwdziałaniu bezdomności psów i kotów, ale nie tylko. Dzięki mikroczipowi można szybko zidentyfikować właściciela zagubionego czworonoga. Sam zabieg dla zwierzęcia jest bezbolesny, a mikroczip ma wielkość ziarenka ryżu. Aby podróżować ze zwierzęciem w obrębie Unii Europejskiej, niezbędne jest jego elektroniczne oznakowanie.

Czym jest czipowanie?

Elektroniczny czip wielkości ziarenka ryżu ma zakodowany piętnastocyfrowy kod. Dzięki niemu możliwe jest zidentyfikowanie właściciela zaginionego zwierzęcia. Sam mikroczip nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje żadnych reakcji alergicznych. Wprowadza się go pod skórę w obrębie szyi lub między łopatkami. Wykonuje się to za pomocą strzykawki, zasadniczo nieróżniącej się od tej, którą wykonuje się szczepienia. Mikroczip może działać nawet kilkanaście lat, dlatego taki zabieg przeprowadza się tylko raz w życiu psa lub kota. Jeśli zamierzamy podróżować z naszym czworonogiem i planujemy wyrobienie mu paszportu, niezbędne jest jego wcześniejsze zaczipowanie.

Czipowanie zwierząt przeprowadzimy w większości gabinetów weterynaryjnych. Następnie musimy samodzielnie dokonać wpisu do baz danych i rejestrów, a tych jest ich wiele. Aby w pełni się zabezpieczyć, warto dokonać zapisu do więcej niż jednej bazy, gdyż nie są one ze sobą powiązane. Sam zabieg nie jest kosztowny, a jego ceny wahają się w zależności od przychodni od około 30 do 100 zł. Jeśli planujemy wyrobienie paszportu dla zwierzęcia, koszt zwiększa się o około 50 zł. Choć polskie prawo nie prowadzi obowiązku czipowania zwierząt, to niektóre schroniska nie oddają psów i kotów nowym właścicielom bez ich wcześniejszego zaczipowania.

Jak i gdzie można odczytać mikroczip?

Odczytywanie mikroczipu wykonuje się za pomocą specjalnie do tego przeznaczonego czytnika. Na podstawie odczytanego kodu można w bazie danych wyszukać informacje na temat właściciela. Mikroczip odczytuje się z odległości od pięciu do dziesięciu centymetrów, a cała czynność trwa sekundę. Zakodowany numer można odczytać w dowolnym schronisku dla bezdomnych zwierząt, ale również w gabinecie weterynaryjnym, na przykład w Przychodni Weterynaryjnej Hau-Miau w Warszawie, na Komendzie Policji oraz Straży Miejskiej. Daje to poczucie bezpieczeństwa właścicielom czworonogów. Warto również, aby pies posiadał dodatkową obrożę, na której znajdzie się telefon kontaktowy do właściciela i informacja, że zwierzę jest oznakowane elektronicznie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz