Artykuł sponsorowany

Częste błędy popełniane przez użytkowników akumulatorów

Częste błędy popełniane przez użytkowników akumulatorów

Poprawnie działający akumulator zapewnia sprawne funkcjonowanie pojazdu. Pozwala utrzymywać samochód w pełnej gotowości do jazdy i umożliwia właściwe działanie wszystkich odbiorników prądu. Dlatego dbałość o wysoką sprawność akumulatora jest bardzo ważna nie tylko przed sezonem zimowym. Aby utrzymać akumulator w dobrej kondycji, należy wystrzegać się kilku błędów. Przeczytaj jakich.

„Podstawową zasadą, która zagwarantuje kierowcy pełne zadowolenie z nowego akumulatora – wyjaśnia ekspert z firmy Dostawcy Prądu, która jest dystrybutorem wysokiej klasy akumulatorów samochodowych i motocyklowych – jest wybór produktu o odpowiednich parametrach. Przed zakupem należy sprawdzić nie tylko rozmiary akumulatora, ale także pojemność i prąd rozruchowy. Pojemność akumulatora dobiera się do rodzaju silnika, z reguły większą dla pojazdów z silnikami diesla, mniejszą dla aut benzynowych. Trzeba również zwrócić uwagę na pozycję biegunów akumulatora, tak by pasowały do układu przewodów elektrycznych. Nasz sklep prowadzi sprzedaż akumulatorów takich marek jak Tuborg, Duracell, Optima, Varta, Bosh, Centra, Yuassa, Exide, Fullriver czy Odyssey. W tak bogatym asortymencie każdy właściciel auta znajdzie odpowiednią baterię do swojego pojazdu”.

Nie zaniedbuj akumulatora i sprawdzaj jego stan!

Najprostszą czynnością, która pozwala na monitorowanie stanu akumulatora, jest sprawdzanie jego napięcia. Warto to robić od czasu do czasu, zwłaszcza w sezonie zimowym, kiedy akumulator narażony jest na działanie ujemnych temperatur. Najbardziej wiarygodny będzie pomiar napięcia baterii w spoczynku, na zimnym silniku. Napięcie sprawdzić można za pomocą zwykłego miernika, woltomierza lub bardziej zaawansowanego multimetru. Jego wartość powinna zawierać się pomiędzy 12,4 V a 12,8 V. Jeśli jest niższa, to zalecane jest ładowanie akumulatora prostownikiem lub ładowarką mikroprocesorową, w zależności od rodzaju akumulatora. W celu dokładniejszej analizy stanu akumulatora najlepiej udać się do specjalistów, którzy mogą szczegółowo zbadać gęstość i kolor elektrolitu, napięcie pod obciążeniem i prąd rozruchowy.

Nie zapominaj o ładowaniu akumulatora!

Częstym grzechem kierowców jest dopuszczenie do całkowitego rozładowania się akumulatora. Zdarza się to szczególnie w okresie zimowym, kiedy temperatury spadają poniżej 0°C, a katalogowe parametry akumulatora samochodowego mogą osiągnąć nawet 50-60% swojej pierwotnej wartości. Może to doprowadzić do jego zupełnego zniszczenia. Dlatego w przypadku niedoładowania lub rozładowania baterii należy ją jak najszybciej naładować. Dobrym zwyczajem może być ładowanie akumulatora każdej jesieni przed pierwszymi mrozami.

Nie nadużywaj odbiorników w samochodzie!

Zima to dla akumulatorów trudny czas. Nie tylko obciążone są one utrudnionym rozruchem silników, ale również pracą dodatkowych odbiorników prądu, takich jak podgrzewane fotele, szyby, lusterka, dmuchawy, wycieraczki itp. Szczególnie w ruchu miejskim, przy małych przebiegach i częstych rozruchach alternator nie nadąża z ładowaniem powstających ubytków w prądzie. Dlatego warto pamiętać o uruchamianiu odbiorników prądu dopiero po rozruchu pojazdu oraz o nienadużywaniu ich podczas jazdy, zwłaszcza w trakcie przejazdów na krótkich odcinakach.

Akumulator nieużywany niszczeje

Nie czujesz się zimą dobrze za kierownicą? Odstawiasz auto i czekasz na wiosnę? A może zmieniasz pojazd i korzystasz zimą z bardziej bezpiecznego? Zdemontuj akumulator z auta i przechowaj go najlepiej w temperaturze pokojowej lub podłącz do ładowarki mikroprocesorowej, która będzie podtrzymywać prawidłowe napięcie akumulatora. W ten sposób nie narazisz go na całkowite rozładowanie i utratę sprawności.

Dbałość o akumulator przejawiać się powinna jego regularnym sprawdzaniem oraz doładowywaniem. Warto jednak zasięgnąć informacji u specjalistów i dowiedzieć się jak wykonać to prawidłowo, aby nie narazić baterii na zniszczenie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz