Artykuł sponsorowany

Części zamienne czy oryginalne - co wybrać?

Części zamienne czy oryginalne - co wybrać?

Naprawa samochodu to często nietania sprawa. Stoimy przed wyborem - części oryginalne czy zamienniki? Z pewnością nikt z nas nie chce przepłacać i to jest zrozumiałe, a może warto zainwestować w części oryginalne? W końcu korzystanie z samochodu to nie tylko płacenie OC, tankowanie paliwa i ewentualnie czyszczenie go, ale także i naprawa. Można by śmiało stwierdzić, że bez odpowiedniego mechanika posiadanie jakiegokolwiek pojazdu nie ma sensu.

Czym charakteryzują się oryginalne części i ile one kosztują?

W przypadku części do samochodów na rynku panuje wiele mitów. Tak naprawdę, im popularniejszy mamy model samochodu, tym łatwiej będzie nam znaleźć do niego pasujące elementy. Oferta samochodowych części zamiennych jest naprawdę duża i poza elementami oryginalnymi przeznaczonymi na tzw. pierwszy montaż fabryczny dostępnych jest szereg zamienników. Co więc wybrać? Jakie są między nimi różnice? Czy ten wybór ma wpływ na eksploatację samochodu?

Oryginalne części są przeznaczone na pierwszy montaż fabryczny. Znajdziesz je w autoryzowanych stacjach obsługi, jednak niestety, nie będą one tanie. Części oryginalne możesz rozpoznać po tym, że zarówno sam produkt, jak i opakowanie będzie miało na sobie logo konkretnej marki samochodu jak np. Mercedes, Opel czy Audi. Wielu kierowców jednak nie może pozwolić sobie na kupno oryginalnych elementów i decyduje się skorzystać z tańszych zamienników. Niestety, należy pamiętać, że zakup nieodpowiednich części może doprowadzić nawet do awarii silnika. Jak więc tego uniknąć?

Klasyfikacja części karoseryjnych w Polsce

Rozporządzenie Komisji Europejskiej GVO 1400/2002, które zostało zastąpione nowym rozporządzeniem 461/2010 oraz Uzupełniającymi Wytycznymi Komisji Europejskiej do GVO 461/2010 podzieliło części karoseryjne samochodów na poszczególne grupy. Jakie?

  • Części zamienne oryginalne, czyli części, które są identyczne, jak te na pierwszy montaż. Wykonane są z tych samych materiałów i posiadają te same właściwości oraz tę samą technologię produkcji.
  • Części zamienne o porównywalnej jakości, czyli te, które mają taką samą jakość oraz cechy użytkowe jak części oryginalne, jednak nie muszą być one identyczne.
  • Części zamienne inne, czyli te, którym nie przysługuje ani status części oryginalnych, ani status części o porównywalnej jakości.

Jak rozpoznać podróbki?

Niestety na rynku znajdziesz także sporo podróbek, czyli właściwie części zamiennych z ostatniej kategorii, jednak tych, które opakowane są w ładne pudełko z logiem konkretnej marki samochodu. Niewiele jest rzeczy, których obecnie nie dałoby się podrobić. Dla "laika" rozpoznanie takiej podróbki często jest bardzo trudne, o ile nie praktycznie niemożliwe. Stosowanie ich w swoich pojazdach może mieć naprawdę okropne skutki. Dlaczego? Ponieważ nie posiadają one żadnych certyfikatów. Mogą powodować także poważniejsze usterki jak np. awaria silnika. 

Jak więc rozpoznać czy części, które chcemy kupić są oryginalne czy też podrabiane? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na cenę. Jeśli jest ona bardzo niska, od razu powinno wydać się to podejrzane. Kolejnym aspektem są certyfikaty jakości. Taki certyfikat wydawany jest przez dystrybutora. Jednymi z nich są te wydawane przez PIMOT (Przemysłowy Instytut Motoryzacyjny); certyfikaty "B" na bezpieczeństwo i dopuszczenie do ruchu drogowego. Zwróć na to uwagę.

Dlaczego nie warto kupować podróbek?

Jak podróbki mogą doprowadzić do awarii silnika? Przede wszystkim na paskach rozrządu, których wytrzymałość jest kilkakrotnie niższa niż produktów oryginalnych i przedwczesne, nieoczekiwane zerwanie najczęściej kończy się zniszczeniem wielu podzespołów silnika. Niestety, konieczna wtedy będzie wizyta u mechanika. Oczywiście dobra firma jak np. Auto-Szlif Zakład mechaniki pojazdowej Robert Sprawka, spokojnie poradzi sobie z taką usterką i twój pojazd za chwilkę znów będzie mógł wyruszyć na ulicę.

Jakie części więc wybrać? Części zamienne czy oryginalne?

Tak naprawdę to, jakie części zakupisz zależy już od ciebie samego, a przede wszystkim od twojego budżetu. Często kierowcy starszych pojazdów lub pojazdów 'przejściowych' nie chcą inwestować w oryginalne części i decydują się na tańsze zamienniki i nie ma w tym nic złego, o ile jest to odpowiedni zamiennik, który posiada wszystkie certyfikaty oraz nadaje się do użytkowania. Jeśli chcesz zakupić część zamienną, przygotuj sobie numer identyfikacyjny pojazdu VIN, ponieważ czasami, nawet w obrębie jednego modelu samochodu, stosowane są różne elementy. Warto także posiadać symbol oryginalnej części, wtedy zakup zamiennika będzie znacznie prostszy i szybszy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz