Materiał Partnera

Części gięte ze stali we współczesnej architekturze

Części gięte ze stali we współczesnej architekturze

Stal to materiał bardzo często wykorzystywany w różnych branżach, w tym m.in. budownictwie. Poszczególne elementy nabierają coraz bardziej nietuzinkowych kształtów, przez co ich realizacją zajmują się jedynie profesjonalne firmy. Potrafią one w sposób precyzyjny przekształcić to, co zostało zaprojektowane przez architekta, w fizyczny komponent wykorzystywany do różnych celów architektonicznych. Jakich dokładnie?

Estetyka i wytrzymałość stali

Stworzenie sporych rozmiarów konstrukcji wymaga zastosowania wytrzymałych materiałów. Jednym z nich jest stal – wykonywane z niej elementy gięte dodatkowo wzmacniają cały obiekt, czyniąc go znacznie sztywniejszym i – co za tym idzie – bardziej solidnym. Budynki użyteczności publicznej, w których konstrukcji wykorzystuje się nierzadko gięte fragmenty ze stali, muszą być przede wszystkim funkcjonalne, dlatego materiał ten sprawdza się doskonale podczas konstruowania elementów ułatwiających korzystanie z budynku. Charakterystyczna budowa może też stanowić o poszczególnych parametrach obiektu przeznaczonego do konkretnej eksploatacji.

Firma Kersten Europe Sp. z o.o. jest producentem najwyższej jakości elementów giętych ze stali i nie tylko, które są doskonałym uzupełnieniem m.in. budynków użyteczności publicznej. Sporym jednak atutem tego typu stalowych konstrukcji jest możliwość wzbogacenia estetyki obiektu. Modernistyczne budynki przemysłowe i handlowe, których strona wizualna jest niestandardowa, charakterystyczna i wyjątkowa, przyciągają uwagę i stanowią nierzadko istotny punkt w architekturze danej miejscowości.

Szerokie zastosowanie stali

Elementy gięte ze stali nie są jednak wykorzystywane wyłącznie w budynkach użyteczności publicznej, przemysłowych czy handlowych. Z powodzeniem stosuje się je także w konstruowaniu nowoczesnych stadionów sportowych, np. w formie nietuzinkowego zadaszenia trybun. Coraz częściej za pomocą giętych elementów wzbogaca się wizualną stronę mostów. Tego typu obiekty muszą być przede wszystkim solidne, jednak specyficzna konstrukcja wykorzystywana jest już nierzadko do zaprezentowania wyjątkowych rozwiązań architektonicznych. Komponenty ze stali o nietypowym kształcie są też nieodłączną częścią innych fragmentów miejskiej infrastruktury. Estakady, wiadukty czy ścieżki dla pieszych lub rowerzystów także wykorzystują gięte elementy stalowe. Nierzadko są one stosowane w małych obiektach, takich jak np. znaki drogowe czy uliczne. Części gięte ze stali występują więc dość powszechnie we współczesnej architekturze, stanowiąc często o jej wyjątkowym charakterze, wyglądzie, ale też wytrzymałości. Elementy tego typu, które idealnie odzwierciedlają założenia projektanta, wykonują jednak tylko renomowani producenci, o czym warto pamiętać.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz