Artykuł sponsorowany

Czemu warto założyć instalację odgromową i zakupić elementy do jej wykonania od firmy Gromtor?

Czemu warto założyć instalację odgromową i zakupić elementy do jej wykonania od firmy Gromtor?

Instalacje odgromowe zapewniają bezpieczeństwo zarówno biurom, budynkom mieszalnym i o przeznaczeniu przemysłowym czy magazynowym przed wybuchem pożaru spowodowanego uderzeniem pioruna. Na dachach domów i innych nieruchomości montuje się sieć metalowych przewodów, które mają za zadanie odprowadzenie energii pochodzącej z pioruna do ziemi. Sprawdź, dlaczego dobrym pomysłem jest montaż instalacji odgromowej i skorzystać z sług firmy Gromtor.

Jak działa instalacja odgromowa?

Budowa domu jednorodzinnego lub większej nieruchomości jest dużą inwestycją, więc jeżeli się na nią zdecydujemy, to warto zabezpieczyć budynek od różnych zagrożeń. Bardzo ważnym sposobem ochrony budynku przed uderzeniami piorunów jest instalacja odgromowa, która ma formę metalowych przewodów odprowadzających energię z pioruna do ziemi. Pomimo, iż przepisy obowiązującego prawa narzucają montaż takiej instalacji dopiero w budynkach o kubaturze ponad 500 m i wysokości powyżej 15 m, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować ochronę przeciw piorunom w mniejszych budynkach i domach jednorodzinnych, gdyż jeden piorun spowoduje pożar, w wyniku którego stracić można cały dorobek życia. Dzięki ochronie przeciw wyładowaniom atmosferycznym można zapewnić sobie bezpieczeństwo i spokojną głowę oraz nie musieć się obawiać burz, które są coraz częściej występującym zjawiskiem pogodowym.

Z czego składa się instalacja odgromowa?

Cała instalacja odgromowa działa zgodnie z prawami fizyki oraz siłami natury, gdzie układ uziemowy, łączy ciało naelektryzowane z ziemią, pozwalając na odprowadzenie odpowiedniej liczby ładunków dodatnich, dążąc do zobojętnienia elektrycznego zwodów, które przyjmują wyładowanie pioruna. Podstawowa instalacja odgromowa oferowana przez specjalistyczną firmę Gromtor składa się z następujących elementów, do których zalicza się:

  • zwody (maszty lub iglice), w które uderza piorun, więc innymi słowy przyjmują one energię pioruna. Zbudowane są ze stali z domieszką aluminium lub miedzi. Mocowane są na stojakach za pomocą uchwytów do konstrukcji dachowej oraz ścian budynku;
  • uziomy, mające postać stalowych prętów pokrytych cynkiem lub miedzią i znajdujące się w gruncie. Montowane są za pomocą obejmów. Mają za zadanie rozproszyć i zneutralizować energię przekazaną przez zwody;
  • przewody odprowadzające i uziemiające, łączą uziomy ze zwodami i zabezpieczać całość instalacji;
  • uszczelniacze przewodów odgromowych, które pełnią dodatkowe funkcje i podnoszą poziom bezpieczeństwa budynku;
  • zaciski pobiercze, które służą do kontroli, jak i pomiaru rezystancji uziomu oraz ciągłości galwanicznej w części nadziemnej układu.

Instalacja odgromowa jest najlepszym zabezpieczeniem przed burzą, a nawet można powiedzieć, ze doskonale chroni  różne elementy domu przed uderzeniem, gdyż iglica lub maszt niejako „zwabia” pioruny, aby uderzyły właśnie w ten punkt, a nie inne miejsce, co mogłaby spowodować uszkodzenie np. instalacji elektrycznej domu. Jeśli zdecydujemy się na instalację odgromową, powinniśmy wiedzieć o tym, ze trzeba postawić na wysoką jakość elementów wchodzących w skład instalacji, a także na profesjonalny montaż co oferuje specjalistyczna firma Gromtor z miejscowości Święta Katarzyna w województwie dolnośląskim, dzięki czemu możesz mieć pewność, że całość zostanie solidnie zamontowana. Pomimo, że w świetle przepisów nie ma obowiązku montażu instalacji, to ze względu na zapewnienie sobie bezpieczeństwa, warto jest się na nią zdecydować.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz