Artykuł sponsorowany

Czego dotyczy prawo gospodarcze i jakie są jego źródła?

Czego dotyczy prawo gospodarcze i jakie są jego źródła?

Prawo to szeroka dziedzina, która obejmuje rozmaite obszary naszego życia. Jedną z jego gałęzi jest prawo gospodarcze, które można podzielić na publiczne prawo gospodarcze oraz prywatne prawo gospodarcze. Mówiąc najogólniej gospodarcze prawo to zbiór przepisów i norm związanych z działaniem gospodarki państwa. Określenie to ma też ścisły związek ze stosunkami gospodarczymi zachodzącymi między różnymi podmiotami. Czym właściwie jest prawo gospodarcze i jakie jest jego źródło?

Czym jest prawo gospodarcze?

Zgodnie z nauką prawa terminem prawo gospodarcze określa się normy regulujące prawny status przedsiębiorstw i prawne stosunki, które dotyczą prowadzenia przez nie działalności gospodarczej. W związku z tym podmiotem prawa gospodarczego może być np. przedsiębiorca i jego kontrahent, czyli inny przedsiębiorca albo osoba fizyczna (konsument). Podstawą prawa gospodarczego są stosunki gospodarcze, których ewolucja ma znaczny wpływ na rozwój ten dziedziny prawa. Jak wynika z historii prawa, prawo gospodarcze narodziło się w XIX wieku, gdyż wtedy mieliśmy do czynienia z formowaniem się nowoczesnego handlu. Warto jednak zaznaczyć, iż zalążki tej gałęzi prawa sięgają już czasów starożytnych.

Jak zostało wspomniane na wstępie, tę dziedzinę prawa można podzielić na prawo gospodarcze publiczne oraz prywatne. To pierwsze powiązane jest z rolą państwa. Dotyczy one m.in. zagadnień wolności działań gospodarczych oraz obrotu gospodarczego, który odnosi się do stosunków na linii przedsiębiorca – państwo. Z kolei prywatne prawo gospodarcze, którym zajmuje się m.in. Marcin Kałat Kancelaria Radcy Prawnego z Rybnika na Śląsku, związane jest w szczególności z regulacjami wzajemnych stosunków między przedsiębiorstwami. Poza tym ten obszar prawa gospodarczego dotyczy relacji na linii przedsiębiorca – konsument.

Akty i normy prawne będące źródłem prawa gospodarczego w Polsce

Prawo gospodarcze obejmuje wszelkie przepisy związane np. z charakterem firm, ich działaniem oraz konkretnymi czynnościami handlowymi. Warto jednak zazwyczaj, że nie ma żadnego jednego głównego kodeksu, który zawierałby wszystkie normy i akty prawe odnoszące się do tej dziedziny prawa. W związku z tym podstaw prawnych prawa gospodarczego, które obowiązuje w naszym kraju, powinniśmy szukać w najróżniejszych źródłach. Tym może np. być Prawo Unii Europejskiej.

Poza nim źródłem prawa gospodarczego w naszym kraju jest ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – kodeks cywilny. Wspomniana ustawa dotyczy podstawowych zagadnień związanych z uczestnikami obrotu gospodarczego. Oprócz tego zawarte są tam definicje czynności, jakie mogą zostać podjęte przed podmioty w obrocie gospodarczym. Kolejnym źródłem może być ustawa z dnia 15 września 2000 r. – kodeks spółek handlowych. Ustawa ta reguluje wszelkie zasady dotyczące tworzenia, funkcjonowania, organizacji, łączenia, przekształcania, podziału i rozwiązywania spółek handlowych. Oczywiście źródeł prawa gospodarczego, jakie obecnie obowiązuje w Polsce, jest znacznie więcej.

Opracowanie:
Rybnik, Prosta 137 lok. 13
tel. 691 197 201
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz