Artykuł sponsorowany

Czego dotyczą poszczególne rodzaje pomiarów elektrycznych?

Czego dotyczą poszczególne rodzaje pomiarów elektrycznych?

Usługi elektryczne to nie tylko montaż instalacji elektrycznych, ich naprawa i modernizacja. Ważną częścią pracy elektryka są pomiary elektryczne. Tego typu czynności wykonuje się w celu uzyskania informacji o stanie technicznym instalacji oraz urządzeń elektrycznych. Dzięki temu można znaleźć usterki, które mogłyby negatywnie wpływać na bezpieczeństwo domowników. Zobacz, jakie są rodzaje pomiarów elektrycznych.

Odbiorcze i okresowe pomiary elektryczne

Główny podział pomiarów elektrycznych to odbiorcze i okresowe. Te pierwsze przeprowadza się po zamontowaniu instalacji w obiekcie budowlanych, zanim rozpocznie się jej eksploatacja. Celem takich badań jest zweryfikowanie, czy instalacja elektryczna została wykonana w zgodzie z obowiązującymi przepisami i normami. Z kolei okresowe pomiary elektryczne przeprowadza się w trakcie użytkowania instalacji. Wykonuje się je po to, aby zagwarantować bezpieczeństwo jej użytkownikom. Takie badania mogą uchronić przed oparzeniami, a także porażeniem prądem elektrycznym, a do tego zabezpieczają przed uszkodzeniem mienia. W trakcie takich pomiarów sprawdza się odchylenia od norm, które mogłyby stwarzać realne niebezpieczeństwo.

Czym jest pomiar rezystancji izolacji i skuteczności ochrony przeciwpożarowej?

Izolacja instalacji elektrycznych to najczęściej wykorzystywana forma ochrony przed bezpośrednim dotykiem. Dzięki niej użytkownicy instalacji nie muszą martwić się o porażenie elektryczne, pod warunkiem, iż jest ona sprawna. W trakcie eksploatacji instalacji elektrycznej oraz urządzeń stan izolacji się pogarsza. Z tego względu element ten wymaga regularnej kontroli. Pomiar rezystancji izolacji elektrycznej to podanie stałego napięcia pomiarowego na zaciski mierzonego obiektu, a następnie określeniu prądu przepływającego w obwodzie pomiarowym.

Innym rodzajem jest pomiar skuteczności ochrony przeciwpożarowej. Przeprowadza się je w celu kontroli bezpieczeństwa osób przebywających w danym pomieszczeniu. Dzięki nim można wykluczyć możliwość porażenia prądem w przypadku dotknięcia elementów przewodzących, które znajdują się pod napięciem. Pomiary te mają też na celu kontrolować skuteczność zadziałania bezpieczników oraz wyłączników w przypadku zwarcia.

Pomiary wyłączników różnicowoprądowych – czego dotyczą?

Głównym zadaniem wyłącznika różnicowoprądowego jest dodatkowe zabezpieczenie przed porażeniem prądem elektrycznym. To może nastąpić podczas odłączenia zabezpieczanego obwodu od zasilania, gdy w tym obwodzie wystąpi nadmierny prąd doziemny. Usługi w tym zakresie oferują między innymi elektrycy z firmy Elektroplus z Gdańska. Warto też podkreślić, że poprawne działanie wyłącznika różnicowoprądowego ma istotny wpływ na skuteczność systemu ochrony instalacji elektrycznej. Oprócz tego fachowcy oferują pomiary natężenia oświetlenia czy też kontrole wyłączników przeciwpożarowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz