Artykuł sponsorowany

Cytologia oczu. Przebieg badania

Cytologia oczu. Przebieg badania

Twoje oczy są suche lub przeciwnie – nadmiernie łzawią, są zaczerwienione, opuchnięte i piekące? To może być alergia! Życie z uczuleniem może być łatwiejsze, jeśli odkryjesz, co je wywołuje. W tym celu wykonuje się cytologię oczu. Dowiedz się, jak przygotować się do tego badania i czego się spodziewać w gabinecie. Znajdź przyczynę alergii dzięki prostemu badaniu i ponieś jakość życia!

Czym jest cytologia oczu?

Wbrew pozorom cytologia nie musi być badaniem kobiecych dróg rodnych. Jest to pojęcie określające badania, podczas których pobiera się próbki komórek, aby określić ich budowę i ewentualne zmiany związane np. ze stanem zapalnym. Można więc wykonać cytologię oka. Jak to wygląda z perspektywy pacjenta? O odpowiedź poprosiliśmy specjalistę z Pracowni Alergologii i Immunologii Alergo-Med w Krakowie:

Cytologia oka jest bezpieczna dla pacjenta, nieinwazyjna i raczej bezbolesna. Może być odrobinę nieprzyjemna. Badanie polega na przyłożeniu specjalnego papieru do spojówki na kilka sekund. Następnie papierek jest przesuwany tak, aby zetrzeć odrobinę materiału komórkowego. Można go pobrać także spod odchylonej powieki. To już wszystko!

Przed i po cytologii oczu

Ponieważ celem cytologii oczu jest wskazanie zmian w budowie i liczbie komórek w związku z reakcją na alergen, należy odstawić niesterydowe leki przeciwalergiczne co najmniej 5 dni przed badaniem niezależnie od tego, jaka jest ich forma podania. Z leków sterydowych trzeba zrezygnować jeszcze wcześniej, bo nawet 3 tygodnie przed terminem cytologii oka.

Po cytologii oka pacjent może wrócić do swoich codziennych zajęć, a także przyjąć leki, które przyniosą mu ulgę w dolegliwościach (o ile nie wykonuje innych badań – tę kwestię trzeba skonsultować z lekarzem!).

Co się dzieje z pobranym materiałem? W laboratorium jest on utrwalany, zabarwiany i odwadniany w etanolu. Tak zabezpieczone komórki przenosi się na szkiełko laboratoryjne i poddaje dokładnym oględzinom pod mikroskopem. Laborant określa liczbę poszczególnych typów komórek, obserwuje ich budowę i wszelkie zmiany. Są to podstawy do wykrycia stanów zapalnych na tle alergicznym, a także atopowego zapalenia spojówek lub rogówki. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że wynik cytologii oka może być fałszywie ujemny, dlatego to badanie najczęściej uzupełnia się innymi, które weryfikują prawdziwość rezultatów i dostarczają dokładniejszych informacji.

Cytologia oczu jest punktem wyjścia do rozpoczęcia precyzyjnie dopasowanego leczenia alergii. Znając czynnik uczulający, można podjąć próbę wyeliminowania go ze swojego otoczenia, a przynajmniej ograniczenia. Mając szczegółową wiedzę o reakcji organizmu, lekarz może dobrać preparaty, które najskuteczniej złagodzą objawy alergii, a także zaproponować pacjentowi metody leczenia nie tylko doraźnego i objawowego, np. odczulanie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz