Artykuł sponsorowany

Ćwiczenia ortoptyczne dla dzieci, kiedy warto je stosować?

Ćwiczenia ortoptyczne dla dzieci, kiedy warto je stosować?

Ortoptyka zajmuje się efektywnym wspieraniem leczenia okulistycznego. Celem badania ortoptycznego jest ustalenie przyczyn zaburzeń widzenia obuocznego, a następnie dobór odpowiednich ćwiczeń i opieka nad procesem rehabilitacji. Terapia wskazana jest zwłaszcza dla dzieci, u których zdiagnozowano zeza, niedowidzenie, zaburzenia widzenia takie jak kłopoty z wyostrzeniem obrazu czy zbieżnością.

Mamo, nie widzę co jest napisane na tablicy!, czyli sygnały, na które rodzic powinien zwrócić uwagę.

Dzieci coraz więcej czasu spędzają przed ekranami monitorów, telewizorów i smartfonów. Ich wzrok narażony jest na nieustanny wysiłek. Coraz więcej małych pacjentów nosi okulary. Według specjalistów wzrok dziecka powinien być zbadany już w pierwszym roku życia, kolejne badanie, gdy skończy 2-3 lata. Wówczas do okulisty powinien dołączyć ortoptystę, który pomoże w ocenie poprawności pracy gałek ocznych. Najpóźniej badanie powinno być wykonane w wieku około 5-6 lat nim dziecko rozpocznie naukę. Rodzice nie są w stanie dostrzec wszystkich dysfunkcji wzroku, zwłaszcza tych, które nie są oczywiste.

Problemy z prawidłowym widzeniem zwykle ujawniają się w wieku szkolnym, kiedy okazuje się, że dziecko nie dostrzega napisów na tablicy lub ma problem z czytaniem książki. Dodatkowo najmłodsi mogą mówić o bólach głowy oraz o zamazywaniu liter itp. Sytuacja ta może przyczynić się do kłopotów w nauce, a co za tym idzie obniżeniu samooceny dziecka. Tu już nie ma mowy o zapobieganiu, trzeba działać. W pierwszej kolejności należy udać się do przyjaznego dzieciom okulisty, który pomoże w ustaleniu wady wzroku. Następnie, jeśli już wiemy co jest przyczyną cierpienia dziecka, warto udać się do gabinetu ortoptycznego. W tym miejscu zostanie wykonane profesjonalne badanie ruchomości gałek ocznych i ustalenie planu rehabilitacji. Być może dla niektórych brzmi to dość egzotycznie, ale jeśli się dobrze zastanowić to terapia polegająca na ćwiczeniach ortoptycznych ma naprawdę sens. Prawidłowo wykonywana gimnastyka oczu jest nieocenioną pomocą w leczeniu zeza, niedowidzenia oraz wspiera leczenie pooperacyjne.

Wybór gabinetu ortoptystycznego kluczem do sukcesu leczenia wzroku dziecka.

Najmłodsi pacjenci ufają przede wszystkim rodzicom, a dopiero później specjalistom i lekarzom. Jeśli rodzic nie będzie absolutnie przekonany o wyborze gabinetu, to choćby nie chciał i tak wyśle sygnał „nie wiem, czy mogę tej pani zaufać”, a dziecko bezbłędnie go odczyta i nie będzie chciało współpracować w trakcie badania czy rehabilitacji. Dlatego drogi rodzicu zrób listę gabinetów, do których możesz się udać, następnie zadzwoń i porozmawiaj z ortoptystą.  Jeśli udostępnia stronę internetową, sprawdź galerię zdjęć, które pozwolą ocenić czy dane miejsce jest przyjazne dziecku. Następnie porozmawiaj z dzieckiem o procesie badania bez używania trudnych i niezrozumiałych słów. Możesz powiedzieć, że w trakcie badania sympatyczna pani będzie pokazywała obrazki w specjalnym aparacie (chodzi o Synoptofor, który jest urządzeniem do diagnostyki oczu w zakresie kąta zeza i widzenia obuocznego).  Rozmawiając z panią Sylwią Marchwacką z Ortix gabinetu leczenia zeza i niedowidzenia w Zielonce usłyszeliśmy, że w gabinecie jest mnóstwo obrazków z postaciami z bajek. Dzięki temu dzieci chętnie wykonują polecenia w trakcie badania i terapii. Słychać radosne okrzyki o Minionek! Masza! - aż chce się ćwiczyć. Z uśmiechem w głosie podkreśla pani Sylwia.

Pamiętaj, zaufaj specjaliście z doświadczeniem, którego osoba i gabinet będzie pozytywnie oddziaływać na twoją pociechę. Jeśli powstanie więź bazująca na zaufaniu to dziecko chętnie będzie chodziło na terapię, która zwykle nie kończy się na kilku wizytach.

Czas i sposób rehabilitacji jest określany dla każdej osoby indywidualnie. Na początku wykonywane są badania diagnostyczne. Następnie w zależności od wady i rokowań zalecane są serie ćwiczeń, które wykonywane są zarówno w gabinecie pod okiem ortoptystki, jak i w domu. Ważna jest systematyczność i współpraca rodziców która gwarantuje uzyskanie dobrych i bardzo dobrych wyników leczenia.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz