Artykuł sponsorowany

Ćwiczenia muzyczne i ruchowe w logopedii

Ćwiczenia muzyczne i ruchowe w logopedii

Melodia i rytm są ściśle związane z mową, dla tego muzyka jest używana w terapii logopedycznej. Jest to forma szczególnie lubiana przez dzieci, bo wprowadza nastrój zabawy, swobody i poczucia relaksu. Z połączenia ćwiczeń mowy z wykorzystaniem słuchania melodii, śpiewania piosenek, używania rytmu oraz ruchu, powstała logorytmika, czyli atrakcyjna forma terapii.

Zabawy wokalne w logopedii

Terapeutyczna rola muzyki jest widoczna na wielu płaszczyznach, w tym w logopedii. W szerokim zakresie wykorzystuje ją np. Logo Rytm Paulina Boroń. W terapii mowy elementy muzyczne są bardzo użyteczne, bo niwelują różne jej dysfunkcje. Silny akcent położony jest na śpiewanie piosenek i podporządkowywanie się rytmowi muzyki. Te ćwiczenia kształtują wspólne elementy dla mowy i śpiewania: tempo, barwę, wysokość oraz głośność dźwięku, akcent i frazowanie. Śpiewanie piosenek reguluje też oddech, poprawia artykulacje słów i pomaga płynnie budować zdania. Jest bardzo przydatne w afazji, bo stymuluje do powtarzania słów. Muzyka ma właściwości relaksacyjne i tak odczuwa to dziecko, które nie czuje podczas takich ćwiczeń presji związanej z ocenianiem jego umiejętności. Ćwiczenia muzyczne wspierają też koncentrację słuchową oraz wiele innych kompetencji.

Ćwiczenia muzyczno-ruchowe

Zajęcia logopedyczne kojarzą się często tylko z ćwiczeniami aparatu mowy. Wyniki zajęć muzyczno-ruchowych udowadniają, że jeszcze lepsze efekty osiąga się, gdy jest uruchomione całe ciało. Ruch w takich ćwiczeniach muzycznych jest swobodny, wynikający z naturalnych predyspozycji dziecka. Kluczowy jest w nich rytm, bo zachęca do wykonywania harmonijnych ruchów. Z tym wiąże się dziedzina logorytmiki i stosowana w niej metoda rytmiki Jaques-Dalcroze'a. Zdaniem tego muzyka i terapeuty muzyka pobudza do poruszania się i inspiruje do jego kontynuacji. Zauważył, że makroruchy całego ciała wpływają na mikroruchy, przez co kształtują aparat mowy. Logorytmika jest polecana u dzieci, które mają nie tylko problem z mową, ale również z koordynacją.

Opracowanie:
Sosnowiec, Zielona 15 lok. 3
tel. 510 786 377
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz