Artykuł sponsorowany

Co zrobić, żeby płacić mniej za energię elektryczną? Przeczytaj nasz poradnik

Co zrobić, żeby płacić mniej za energię elektryczną? Przeczytaj nasz poradnik

Każdy chciałby, żeby jego miesięczne opłaty za media – wodę, prąd, gaz – były jak najniższe. Nie zawsze jednak możemy wpłynąć na wysokość rachunków najprostszym sposobem – czyli po prostu zmniejszając zużycie. Co w takim razie nam pozostaje? Na szczęście są sposoby na znaczne obniżenie rachunków bez wprowadzania skrajnej oszczędności. Podstawa to wybór odpowiedniego dostawcy energii.

Pierwszy krok – analiza kosztów

Zanim zaczniemy działać w celu zmniejszenia kosztów energii elektrycznej, musimy przekonać się, w czym tak naprawdę tkwi problem. Dlatego pierwszym krokiem do oszczędności powinien być audyt energetyczny. Możemy zlecić jego wykonanie firmie IT-Energy, która specjalizuje się w szukaniu tańszych rozwiązań związanych z energetyką. Audyt elektroenergetyczny może być przeprowadzony całościowo lub dotyczyć tylko pewnych aspektów związanych ze zużyciem energii. Wspomniana firma prowadzi audyty energetyczne na kilku etapach.

  • Pierwszym z nich jest audyt dokumentacyjny – pracownicy przedsiębiorstwa analizują dokumenty, umowy, faktury oraz inne pisma dostarczone przez klienta, przynajmniej z ostatnich 12 miesięcy.
  • Kolejny etap to audyt energetyczny – podczas jego realizacji prowadzone są pomiary, trwające czasem nawet kilka dni. Poza tym obejmuje on inwentaryzacje istniejącej infrastruktury oraz analizę otrzymanych danych.
  • Po przeprowadzeniu badań przychodzi czas na określenie potencjału oszczędnościowego – czyli sprecyzowanie, jakie możemy zrobić oszczędności.
  • Cały proces kończy wprowadzenie proponowanej optymalizacji.

Tak przeprowadzony audyt pozwala nam naprawdę mądrze oszczędzać na energii. Pamiętajmy, że rynek energii kilka lat temu został uwolniony – to znaczy, że nie jesteśmy już skazani na jednego dostawcę.

Nie musisz się godzić na wysokie rachunki

Wiele osób narzeka na wysokie rachunki, ale nie podejmuje starań, by je obniżyć. O ile w prywatnych domach nie ma to aż tak dużego znaczenia, o tyle w firmach czy budynkach wielorodzinnych złe zarządzanie energią elektryczną może generować naprawdę duże dodatkowe koszty. Dlatego jeśli mamy wrażenie, że za energię powinniśmy płacić mniej, spróbujmy poszukać możliwości zmiany. Bardzo ważne jest to, żeby optymalizację wprowadzać mądrze, w konsultacji z prawdziwymi ekspertami. Korzyści, które może nam to przynieść, jest naprawdę wiele – przede wszystkim obniżymy swoje opłaty, ale poza tym będziemy też znać aktualne warunki panujące na rynku energetycznym. Da nam to pewność, że nasza oferta energetyczna jest najkorzystniejsza. Dlatego zamiast narzekać, warto zacząć działać.


Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz