Materiał Partnera

Co zrobić ze zużytym akumulatorem?

Co zrobić ze zużytym akumulatorem?

Nie możesz tak po prostu wyrzucać zużytych akumulatorów do kosza lub na śmietnik. Są one niezwykle szkodliwe dla środowiska – mają w sobie kwas siarkowy, który powoduje silne oparzenia i degraduje naturę, nie mówiąc już o zawartości rakotwórczych związków ołowiu. Jedynym rozwiązaniem jest oddawanie akumulatorów do skupu złomu. Dlaczego jest to słuszna decyzja?

Jak rozpoznać zużyty akumulator?

Recykling albo utylizacja akumulatora to jedyne dobre rozwiązanie w przypadku zaprzestania używania tego sprzętu. Podstawowe pytanie brzmi jednak – jak rozpoznać, że ten element nie działa już prawidłowo? Zużyty akumulator może dawać różne symptomy i znaki, takie jak:

  •  zmiana napięcia zmianowego,
  •  nieosiąganie poziomu ładowania,
  •  niski stan elektrolitu, w wyniku czego wysychają płyty ołowiane,
  •  pęcznienie obudowy urządzenia,
  • rozsypanie się płyt akumulatorowych.

Jeśli masz pewność, że akumulator nie nadaje się do użytku, podejmij odpowiednie kroki, aby pozbyć się go w rozsądny sposób.

Gdzie oddać akumulator?

Mimo że samochody przechodzą ewolucję i powoli zamieniają się w mobilne komputery, nadal do ich funkcjonowania konieczny jest akumulator. Prawdą jest, że bez względu na to, czy dbasz o niego, czy nie, w końcu dożywa swoich dni i nie jest już zdatny do użycia. Wtedy nie tylko trzeba go wymienić na nowy, ale również w słuszny sposób pozbyć się starego.

W Polsce jest prawo, które zobowiązuje producentów, pośredników oraz użytkowników baterii i akumulatorów do recyklingu tych urządzeń. W związku z tym akumulatory są produkowane z wykorzystaniem rygorystycznych norm środowiskowych. Gorzej, kiedy przychodzi moment pozbycia się ich. Na szczęście istnieją fachowcy w tej dziedzinie, którym możesz ten zużyty sprzęt powierzyć. Zarówno w punktach stacjonarnych, tradycyjnych, jak
i w Internecie są prowadzone skupy złomu akumulatorowego. Na przykład specjaliści z firmy PakBud zajmują się skupem złomu wszelkiego rodzaju. Decydując się na oddanie akumulatora w takim punkcie, chronisz środowisko przed przedostaniem się do niego niebezpiecznych związków chemicznych, a także obniżasz koszty produkcji części do nowych akumulatorów. Trujące pierwiastki, które są w nim zawarte, powodują poważne skażenie środowiska.

Twój wkład w dbałość o nie, efektywnie poprawi jego stan, ale pamiętaj – wybieraj skupy złomu, które bardzo poważnie podchodzą do recyklingu i utylizacji. Nieważne, jakiego rodzaju jest urządzenie – czy jest to akumulator srebrno-cynkowy, czy niklowo-kadmowy, czy może jeszcze inny – spokojnie możesz powierzyć go w ręce specjalistów, podobnie jak każdy inny niepotrzebny element złomu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz