Artykuł sponsorowany

Co zrobić z niesprawną chłodnicą samochodową?

Co zrobić z niesprawną chłodnicą samochodową?

Chłodnica samochodowa to bardzo ważny podzespół każdego pojazdu. Służy on bowiem do chłodzenia silnika spalinowego, gwarantując poprawną jego eksploatację oraz zabezpieczenie przed szybkim zużyciem. Intensywna eksploatacja tego typu wymiennika ciepła, nieodpowiedni płyn chłodniczy,  różnego rodzaju defekty fabryczne, a także uszkodzenia mechaniczne m.in. po stłuczkach mogą wpłynąć na znaczne uszkodzenia chłodnicy. Niestety w większości przypadków właściciel pojazdu musi zdecydować się wtedy na jej wymianę. Co zrobić zaś z niesprawną chłodnicą samochodową? Najlepszym rozwiązaniem jest sprzedaż jej do skupu złomu.

Jak zbudowana jest chłodnica samochodowa?

Konstrukcja chłodnicy samochodowej jest bardzo prosta i składa się na parownik, intercooler oraz radiator. Dodatkowymi elementami tego podzespołu łączącego się z jednostką napędową są zaś: wentylator, pompa płynu chłodzącego, termostat, zawór ogrzewania oraz nagrzewnica. Razem tworzą one zamknięty układ chłodzący, w którym najważniejsze zadanie spełnia montowana na przodzie auta specjalna kratka przypominająca grzejnik. Warto wiedzieć, że składa się ona z wysokiej klasy aluminium, które cenne jest dla skupów złomu.

W przypadku uszkodzenia chłodnicy samochodowej, czy to przez fabryczne usterki, rozszczelnienie i negatywne działanie płynu chłodniczego, czy też na skutek kolizji czołowej samochodu, poleca się, by zdemontowany podzespół przekazać go do dalszego przerobu. Każdego roku tysiące chłodnic przechodzi proces recyklingu, a pozyskane w ten sposób aluminium może być wykorzystane do produkcji innych wyrobów.

Dlaczego warto oddawać chłodnicę do skupu złomu?

Wiele warsztatów samochodowych po wymianie chłodnicy stary podzespół przekazuje właścicielowi pojazdu. Aby nie musieć składować tego typu motoryzacyjnego złomu w garażach, piwnicach czy na strychach, najlepiej uszkodzony wymiennik ciepła przekazać do skupu złomu takiego jak METEOR RECYKLING działającego w Będzinie. Takie firmy często współpracują również z tymi warsztatami motoryzacyjnymi, które po naprawach samochodów składują uszkodzone części. Chłodnice, stare silniki, transformatory, kable, a także akumulatory przekazują one w większych ilościach skupom, nie tylko dbając przy tym o środowisko naturalne, ale również zarabiając na tym pokaźne sumy pieniędzy. O ile pojedyncza sztuka złomowanej chłodnicy nie jest wiele warta, o tyle przy kilkunastu podzespołach przekazanych do recyklingu można zarobić kilkaset złotych.

Skupy złomu, w tym elektrośmieci i uszkodzonych podzespołów samochodowych z miedzi, aluminium czy stali, zwracają jednak uwagę na jedną ważną kwestię – do recyklingu przyjmowane są tylko czyste chłodnice aluminiowe. Powinny być one pozbawione elementów z tworzyw sztucznych oraz oczyszczone z pozostałości płynu chłodniczego.

Ile warta jest uszkodzona chłodnica samochodowa?

Czyste chłodnice samochodowe produkowane z wysokiej klasy aluminium warte są od 1,95 do 2,70 zł/kg brutto. Na cenę wpływa konkurencyjność lokalnego rynku recyklingowego, dlatego wahania cenowe zauważalne są w różnych województwach, a nawet powiatach i gminach. Średnia cena skupu chłodnic samochodowych w całej Polsce wynosi w ostatnich latach około 2,16 zł/kg brutto. Najkorzystniejsze dla sprzedawców wartości wymienników ciepła szacują zaś firmy recyklingowe działające na Śląsku. Najmniej pieniędzy za sztukę można w ostatnich miesiącach – dane na marzec 2022 r. – dostać w woj. mazowieckim.

Dodać warto, że w przypadku zbywania chłodnic samochodowych w hurcie sprzedawca np. warsztat samochodowy, może wynegocjować korzystniejszą cenę, zwłaszcza że notowania aluminium w ostatnim czasie dynamicznie zwyżkowały. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz