Materiał Partnera

Co zrobić z elektrośmieciami?

Co zrobić z elektrośmieciami?

Urządzenia elektryczne i elektroniczne zbudowane są z licznych materiałów oraz substancji niebezpiecznych. Ich rozkład jest wielokrotnie bardzo długi, a przy tym szkodliwy dla człowieka oraz środowiska naturalnego. Bezsprzecznie zabronione jest zatem wyrzucanie elektrośmieci do zwykłych śmietników. Nierekomendowane jest także przetrzymywanie ich w piwnicach i na strychach. Najlepiej zużyte sprzęty RTV i AGD przekazywać do specjalistycznych punktów, które zajmują się również recyklingiem.

Czym są elektrośmieci?

Elektrośmieci posiada w domu każdy z nas. Są to najczęściej sprzęty AGD i RTV, a także odpady powstałe przy tworzeniu sieci elektrycznych i sanitarnych przy remontach oraz budowie domu. Wyróżnić możemy zatem wielkogabarytowe elektroodpady, do których zalicza się zmywarki, kuchenki elektryczne, lodówki oraz pralki. Nigdy nie powinno się ich niszczyć, czyli demontować oraz tym bardziej ciąć na mniejsze części. W całości powinno się także zachowywać uszkodzony i stary sprzęt komputerowy i telekomunikacyjny, urządzenia biurowe, telewizory, głośniki, kamery, magnetofony oraz instrumenty muzyczne. Postępować tak należy dla własnego bezpieczeństwa, a także dla ułatwienia pracy firmom recyklingowym.

Te zajmują się również odzyskiem dziesiątek materiałów – m.in. metali kolorowych i tworzyw sztucznych – z konsol do gier, ze sportowego sprzętu elektrycznego, z żelazek, mikserów, odkurzaczy oraz z telefonów komórkowych. Średnio w jednym gospodarstwie domowym znajduje się 4 nieużywane komórki, które warto oddać do specjalistycznych skupów. Zapominać nie można także o elektronarzędziach, które także zalicza się w przypadku uszkodzenia do elektrośmieci. Piły, kosiarki, wiertarki czy maszyny do szycia z powodzeniem mogą przejść proces recyklingu. Odzyskiwana jest między innymi miedź.

Odbiór elektrośmieci

Za wyrzucanie elektrośmieci na zwykłe śmietniska grozi grzywna w wysokości nawet 5000 złotych. Wszystkie odpady elektroniczne i elektryczne należy pozostawiać w gminnych punktach lub bezpośrednio samemu dostarczać do takich firm jak KARAT ELEKTRO RECYKLING. W przypadku wielkogabarytowych elektroodpadów tego typu przedsiębiorstwa pomagają w zorganizowaniu odpowiedniego transportu. Liczyć można także na uzyskanie pieniędzy za akumulatory oraz baterie. Często można w taki sposób zarobić kilkadziesiąt złotych, jednocześnie zwalniając miejsce na strychu oraz w piwnicy.

Szczególną uwagę na ofertę profesjonalnych skupów elektroodpadów powinny zwrócić również osoby, którym zależy na trwałym zniszczeniu nośników pamięci. Najlepsze przedsiębiorstwa dysponują sprzętem do niszczenia dysków twardych, pendrive’ów, płyt, a także dokumentów.

 

Opracowanie:
Toruń, Polna 115
tel. 566 238 091
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz